Lód przyczyną katastrofy Air Ontario 1363 (1989)

Historia Kanady Series luty 23, 2013 at 10:58 pm

10 marca 1989 w Dryden kilka chwil po starcie rozbił się samolot Fokker F28-1000 linii Air Ontario. W katastrofie zginęły 24 osoby, a 45 osób zostało rannych.

Był to lot z Thunder Bay do Winnipegu z międzylądowaniem w Dryden. Na pokładzie samolotu znajdowało się 65 pasażerów i 4 członków załogi. Start maszyny z Thunder Bay został opóźniony przez oblodzenie skrzydeł. O godzinie 11:30 maszyna wylądowała w Dryden. Przed godziną 12:00, gwałtownie pogorszyły się warunki pogodowe – pojawiły się gęste opady śniegu.

Samolot wyruszył z pasa startowego około godziny 12:09. W czasie procedury startowej w silnikach samolotu gwałtownie zmalała moc silników, przez co Fokker wzniósł się z pasa startowego zbyt późno, zahaczył podwoziem o czubki drzew i rozbił się w pobliskim lesie. Maszyna rozpadła się na trzy części i stanęła w płomieniach. W katastrofie zginęły 24 osoby. Większość ofiar śmiertelnych to osoby przebywające w przedniej części Fokkera.

Przyczyną katastrofy była blisko centymetrowa warstwa śniegu zalegająca na skrzydłach samolotu. Piloci nie zgodzili się na usunięcie śniegu, gdyż lot byłby opóźniony, a wówczas linie Air Ontario surowo karały swoich pilotów za jakiekolwiek opóźnienia.

Jak się również okazało, feralny Fokker miał także awarię urządzenia rozruchowego, a żeby odśnieżyć skrzydła, trzeba by było wyłączyć napęd. Lotnisko w Dryden nie posiadało swojego awaryjnego rozrusznika, więc gdyby piloci zdecydowali się na odśnieżenie samolotu, prawdopodobnie ten by w ogóle nie ruszył.