Kanadyjskie satelity już w poniedziałek na orbicie

Kanada Series luty 24, 2013 at 1:44 am

Kanadyjskie satelity NEOSSat i Sapphire zostaną wyniesione na orbitę okołoziemską w poniedziałek.

NEOSSat testowany na stole wibracyjnym w David Florida Laboratory w Ottawie

Pierwszy z nich NESSat – to skrót od Near-Earth Object Satelite Surveillance czyli obserwacja satelitarna obiektów będących w pobliżu Ziemi – może się okazać niezwykle przydatny w przyszłości, jeżeli do naszej planety zbliży się większy obiekt. Ostatnie “lądowanie” cząstek meteorytu w Czelabińsku w Rosji zwraca uwagę na niebezpieczeństwo jakie nam zagraża ze strony nawet niewielkich kosmicznych skał. Kanadyjski satelita NESSat ma je obserwować, umiejscawiać i stwierdzić jakiego typu zagrożnie może dla nas stanowić. NEOSSat jest tak skonstruowany, by obserwować asteroidę ATEN, która co jakiś czas pojawia się w pobliżu ziemi. Asteroida ta nie jest dobrze widoczna z Ziemi ze względu na rozproszenie światła słonecznego. Kiedy się uda wykryć asteroidę i ją obserwować przez jakiś czas, można z dużym prawdopodobieństwem i dokładnością obliczyć jej orbitę, a dzięki temu prognozować przyszłość – na rok, a czasami na kilka dziesięcioleci naprzód. Jeśli poznamy trajektorię poruszania się asteroidy, wtedy możemy w przyszłości starać się przeciwdziałać – jeżeli będziemy w stanie.

NESSat wygląda jak walizka przeciętnej wielkości, będzie krążył wokół Ziemi na wysokości 800 kilometrów. Satelitę zbudowano w Mississauga, a zrobiła to firma Microsat Systems. Jego skonstruowanie zostało sfinansowane przez Canadian Space Agency i DRDC (Defence Research and Development Canada). Kosztowała 15 milionów dolarów.

Z kolei drugi satelita – Sapphire – to pierwszy kanadyjski satelita skonstruowany na potrzeby wojska, którego zadaniem  będzie zwiększenie “przestrzeni świadomości sytuacyjnej” (space situational awareness). Metrowej długości satelita waży 150 kilogramów będzie wspierał kanadyjskie i międzynarodowe operacje wojskowe oraz będzie działał w ramach systemu obrony Ameryki Północnej NORAD. Poza zadaniami wojskowymi Sapphire wejdzie w skład wspólnie utworzonej przez USA i Kanadę sieci nadzoru, który śledzi ponad 22 tysiące sztuk gruzu kosmicznego większego niż 10 centymetrów. Dane te są potrzebne by ostrzec operatorów satelitarnych o potencjalnych kolizjach. Sapphire zostanie umieszczony na polarnej orbicie synchronicznej.
Kanadyjskie satelity, wraz z pięcioma innymi, wyniesie na orbitę hinduski statek kosmiczny Polar Vehicle w poniedziałek o godzinie 7:25 EST.

W sumie koszt budowy satelitów i ich wyniesienie na orbitę kosztować będzie 65 milionów dolarów.