Kenney odwiedził Bykownię

Kanada Series marz 5, 2013 at 3:12 pm

Minister Imigracji i Obywatelstwa Jason Kenney zakończył 4-dniową wizytę na Ukrainie, gdzie m.in. odwiedził Bykownię – polski cmentarz wojenny, a zarazem miejsce pochówku ofiar masowych mordów w czasach stalinowskich.

Bykownia jest cmentarzyskiem około 3,500 obywateli polskich, ofiar komunistycznych prześladowań z tak zwanej “ukraińskiej listy katyńskiej”, zabitych z rozkazu Stalina (którego 60. rocznica śmierci wypada dzisiaj). Badania prowadzone w Bykowni wykazały, że jest to największy na Ukrainie cmentarz ofiar komunizmu. Liczbę pochowanych w tym rejonie oblicza się nawet na 100–120 tysięcy; w większości są to ofiary ukraińskie z lat 1937–38 (okres tzw. wielkiego terroru).

Jak zapewnił minister Kenney na swojej stronie internetowej (www.JasonKenney.ca), rząd Kanady kontynuuje współpracę z ofiarami zbrodni komunistycznych lub hitlerowskich. Tego przejawem jest decyzja o postawieniu w niedalekiej przyszłości w stołecznej Ottawie dwóch pomników: ofiar zbrodni zbrodni staliniowskich i ofiar holokaustu.