Od dzisiaj mamy Target

Lokalnie Series marz 5, 2013 at 11:59 am

Dzisiaj nastąpiło oficjalne otwarcie w Kanadzie gigantycznej amerykańskiej sieci supermarketów Target, wyspecjalizowanej w przecenionych towarach. Pierwsze trzy sklepy otwarto w Fergus, Guelph i Milton. Ponad setka kolejnych zacznie działać w kolejnych tygodniach i miesiącach, przeważnie w byłych lokalizacjach nie istniejącej już sieci Zellers.

Najważniejszy konkurent Target czyli Walmart informuje ustami swego rzecznika, że nie lęka się konkurencji, zwłaszcza cenowej. Tym bardziej, że już wiadomo, że w kanadyjskich sklepach Target wcale nie będzie tak tanio jak po południowej stronie granicy.

Jednak szefowie firmy zapewaniają, że kanadyjscy klienci z pewnością odczują różnicę cenową produktów, jakie oferuje Target. A ponadto będą mogli skorzystać z przeniesionego ze Stanów programu nagrodowego: 5-procent kredytu od sumy zakupów. Mimo iż niektóre przeceny nie będą tak atrakcyjne jak w USA, to i tak będą znacznie atrakcyjniejsze niż u kanadyjskiej konkurencji sklepowej.

A oto niektóre porównania cenowe.

- W sklepie w Guelph butla (2.95L) detergentu do prania Tide kosztuje $15.99, w Stanach – $11.99 (wg strony internetowej Target USA).

- Nawilżacz do ciała Aveeno – $7.49 (w USA – $5.99), natomiast w kanadyjskim Shoppers Drug Mart – $8.99.

Brian Yarbrough, konsultant finansowy z firmy Edawrd Jones uważa, że w niektórych działach Target będzie poza wszelką konkurencją w Kanadzie i odetnie inne sklepy od atrakcyjnych cenowo towarów rynku europejskiego. Jego zdaniem, Target nie ma rywali gdy chodzi o jego hurtową siłę nabywczą. Yarbroughn uważa, że sklepy detaliczne w Kanadzie mają wyższe ceny niż w USA, ponieważ… nie zmusza ich do tego tak wielka konkurencja jak za południową granicą.

Jego zdaniem wejście wielobranżowego Targetu na rynek kanadyjski spowoduje zmianę nawyków zakupowych, np. poważnie ograniczy wyjazdy Kanadyjczyków na zakupy do Stanów. Wprawdzie ceny w kanadyjskich sklepach Targetu są wyższe niż w amerykańskich, ale przy wzięciu pod uwagę kilku czynnków (stracony czas na wyjazd, benzyna, cła, kurs dolara) może się okazać, że znaczna część osób zrezygnuje z wyjazdów po zakupy.

Target w Milton podczas budowy nw rejonie Boston Church Road i Highway 401

Tylko w tym roku zostanie otwartych 125 sklepów tej sieci, z czego już 24 w marcu.

W okolicy GTA będą to m.in.:

Newmarket: Upper Canada Mall;

Milton: Milton Mall Shopping Centre;

Toronto: Centrepoint Mall, East York Town Centre, Cloverdale Mall i Shoppers World Danforth;

Brampton: Shoppers World Brampton i Trinity Common;

Burlington: Burlington Mall i Millcroft Centre;

Hamilton: Centre Mall.

W Mississaudze zostaną oddane w tym roku do użytku dwa sklepy: w kwietniu na Square One, a zimą na Westdale Mall.  Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, Target nie otworzy się w Erin Mills Town Centre wcześniej niż w 2014 roku. W Mississaudze znajdzie się też siedziba główna firmy Target Canada, w której zatrudnienie znalazło około 500 osób.

Sieć Target to amerykański olbrzym handlu detalicznego, dysponujący ponad 1700 supermarketami wielobranżowymi w Stanach Zjednoczonych. Ma ponad 100-letnią tradycję, a wielkością ustępuje jedynie Walmartowi. Przez pismo “Fortune” uznana jest za 31. największą korporację świata. Nie istnieją w niej związki zawodowe.

Przejęta przez Target sieć Zellers była drugą co do wielkości siecią sklepową w Kanadzie, podobnie jak Target w Stanach (po Walmart). Cała transformacja dokonała się kosztem 1.83 mld dol.

Prawie w każdym ze nowopostających supermarketów powstanie kawiarnia Starbucks. Starbucks  walczy o przetrwanie, gdyż opanował jedynie 5-7% kanadyjskiego rynku sprzedaży kawy, ustępując pola lokalnemu gigantowi Tim Hortons.