Dopalacze w sklepach narożnych!

Lokalnie Series marz 7, 2013 at 1:00 pm

Policja skonfiskowała co najmniej 55 torebek z syntetyczną marihuaną sprzedawaną w różnych torontońskich sklepach narożnych. Były one oznakowanena opakowaniu jako produkt legalny w Kanadzie, co w istocie nie okazało się prawdą. Są to tzw. dopalacze.

Marihuanę sprzedawano je pod różnymi nazwami handlowymi, np. Grape Drank albo Luau Love.

Health Canada ostrzega, że syntetyczna marihuana jest rodzajem dopalacza (designer drugs) zawierającego substancje psychoaktywne, które nie znajdują się na liście środków kontrolowanych przez ustawy antynarkotykowe ale ich spożycie wywołą w organizmie efekt narkotyczny substancji zdelegalizowanych.

Środki tego rodzaju są produkowane głównie po to, aby ominąć obowiązujące zakazy antynarkotykowe, stąd ich skład chemiczny ulega ciągłej ewolucji.

Sprzedawcy wchodzący w posiadanie takich towarów proszeni są o kontakt z policją.

Generalnie komercyjne postacie designer drugs można podzielić na 3 grupy:

1. Środki pochodzenia głównie roślinnego (susze, kadzidełka), które stosuje się tak jak tytoń (pali w fajkach, czy wykonuje z nich tzw. skręty) lub spala w pomieszczeniu tak jak kadzidełka, mające w sposób legalny powodować efekty zbliżone do palenia marihuany czy opium. Preparaty te bywają czasami wzmacniane syntetycznymi kannabinoidami lub innymi związkami chemicznymi (są one nazywane “spice” od jednego z najbardziej popularnych produktów tego rodzaju).

2. Środki pochodzenia głównie syntetycznego, sprzedawane w formie tabletek (tzw. party pills) lub proszków w torebkach, które zawierają zazwyczaj rozmaite mieszanki różnych grup związków działających psychoaktywnie: stymulantów, opioidów, halucynogenów, dysocjantów, empatogenów itp.

3. Środki syntetyczne zawierające jedną, konkretną substancję, która (jeszcze) nie jest zakazana, sprzedawane w postaci znaczków do lizania, małych pigułek i w innych formach; środki te są stosunkowo najmniej popularne.

Dyrektor firmy IZMS, rozprowadzającej syntetyczną marihuanę po sklepach, sam stawił się na policję, gdzie został aresztowany.