Terapia magnetyczna w Glen Erin Physio

Series Z wizytą w... marz 8, 2013 at 9:20 am

To najskuteczniejszy, najnowocześniejszy, bezinwazyjny i zupełnie bezbolesny sposób penetracji ludzkiego ciała. Odkąd wiadomo, że pole magnetyczne może korzystnie oddziaływać na nasz stan zdrowia i samopoczucie, stosowane jest w leczeniu rozmaitych schorzeń. Bardzo często używa się go do wielu zabiegów terepautycznych.

Krystyna Rozbicka z Glen Erin Physio twierdzi, że aparatura do magnoterapii jest tak skuteczna, że powinna być stosowana w rehabilitacji.

System biostymulacji magnetycznej Biotron

Początki magnetoterapii sięgają czasów egipskich (wcześniej niż akupunktura). Kleopatra używała magnesów, aby przedłużyć swoją młodość. W Chinach ze skał wydobywano substancję magnetyczną zwaną kamieniem zdrowotnym. W Grecji wyrabiano z rudy magnesy, które nazywano kamieniem życia.

Następne wzmianki na ten temat pojawiły się w czasach średniowiecza i odrodzenia. Paracelsus bardzo często używał magnesów do leczenia niektórych schorzeń. Przypisywał tym magnesom dobroczynny wpływ na psychikę i twierdził, że łagodzą trudności z zasypianiem. Mesmer wykorzystywał pole magnetyczne do różnych terapii. Czy była ona skuteczna, nie wiadomo. Uczeni odnosili się do niej bardzo sceptycznie, ale przez pacjentów była przyjmowana entuzjastycznie. Wielki kompozytor Mozart był tak zafascynowany skutecznością terapii magnetycznej, że wspomniał o “magnesie Mesmera” w swoim dziele “Cossi van Tutti”.

Ciało ludzkie to niezwykle złożona, a jednocześnie delikatna konstrukcja psychiczno – fizyczna, która jest ściśle powiązana z przyrodą, utrzymującą nas przy życiu. Każda zdrowa komórka i tkanka naszego organizmu wytwarza odpowiednie drgania

i wibracje, czyli pole magnetyczne, zwane “biopolem”. Dzięki niemu w żyłach płynie krew, bije serce i pracuje mózg. Natomiast zaburzenia w przepływie energii magnetycznej powodują, że organizm zaczyna chorować – słabnie, starzeje się szybciej, a samopoczucie ulega pogorszeniu.

Najogólniej mówiąc magnetoterapia to metoda leczenia pulsującym polem magnetycznym o niskiej częstotliwości na organizm ludzki. W ciele zdrowej osoby dodatnie i ujemne jony istnieją w równowadze. Jednak codzienne korzystanie z urządzeń elektrycznych powszechnego użytku, jak komputer, telefon komórkowy, mikrofalówka, czy telewizor naraża nas na oddziaływanie dodatniego pola magnetycznego. Długotrwały wpływ tego pola zakłóca metabolizm organizmu, co objawia się wieloma negatywnymi symptomami i prowadzi do poważnych zaburzeń. Z drugiej strony ujemne pole elektromagnetyczne (wzmacniające środowisko zasadowe) normalizuje metabolizm i reguluje funkcjonowanie ciała. Dlatego mówi się o korzystnym  działaniu pola magnetycznego.

Istotą terapii magnetycznej jest osłabianie negatywnego działania dodatniego pola magnetycznego na organizm, poprzez tak zwaną depolaryzację. Depolaryzacja polega na neutralizacji dodatniego promieniowania poprzez ujemne pole magnetyczne, które reguluje bipole ludzkiego organizmu.

Im bardziej otacza nas nowoczesna technologia, tym bardziej obniżeniu ulega wewnętrzne, naturalne pole magnetyczne organizmu. Syndrom braku pola magnetycznego jest jedną z chorób cywilizacji.

W medycynie magnetoterapię stosuje się w fizykoterapii, korzystając z wiedzy, że pole magnetyczne przyspiesza gojenie się tkanki kostnej i jest szczególnie przydatne w tzw. złamaniach rzekomych, a także wtedy, gdy kość nie zrasta się w normalnym tempie. Mechanizm działania terapii polega na polepszeniu krążenia krwi w uszkodzonych tkankach, wzmocnieniu kości i zredukowaniu procesów zapalnych. Magnetoterapia jest skuteczna w leczeniu złamań, stłuczeń i urazów powstałych, nie tylko w wyniku sportowych kontuzji. Ponadto wspomaga leczenie zapalenia stawów, artrozy oraz reumatyzmu.
Magnetoterapia wykorzystywana jest również w leczeniu chorób skóry i układu krążenia.

Dzięki działaniu pola magnetycznego wzrasta krążenie krwi w organizmie, co wpływa na polepszenie m.in. trawienia i odżywiania komórkowego, mikrokrążenia w naczyniach włosowatych oraz regeneracji tkanek. Ponadto magnetoterapia wpływa bardzo korzystnie na gojenie się różnego rodzaju ran i otwartych urazów. Dodatkowo wspomaga leczenie odleżyn i owrzodzeń.

Stosowanie zmiennych pól magnetycznych może posłużyć do zmiany używania dotychczasowych środków przeciwbólowych takich jak paracetamol, ibuprofen, czy aspiryna, których używają osoby przewlekle chore. Zastosowanie pól magnetycznych spowoduje oczyszczenie organizmu z toksyn jak i pewną regenerację tkanek zniszczonych ciągłym stosowaniem medykamentów.

Lecznicze działanie magnetoterapii posiada wiele korzyści:

 • Pomaga zmniejszyć ból i zwiększyć ruchliwość zaatakowanych przez artretyzm stawów
 • Przywraca czucie nerwowe, wspomaga leczenie naderwanych wiązadeł, mięśni i ścięgien
 • Zmniejsza siniaki i obrzęki
 • Daje większą odporność na infekcje
 • Polepsza krążenie krwi i rozgrzewa kończyny
 • Usuwa z krwi niepotrzebne substancje, miedzy innymi, zapasy kwasu mlekowego, wapnia, cholesterolu i tłuszczu
 • Daje większa energię i siłę
 • Wspomaga proces leczenia np. złamanych kości
 • Wspomaga leczenie i zapobiega powstawaniu zespołu cieśni nadgarstka
 • Łagodzi migreny i bóle głowy
 • Polepsza ogólny stan zdrowia

Czy magnetoterapia szkodzi?

Terapia magnetyczna generalnie nie szkodzi, tzn. nie zaobserwowano dotychczas żadnych negatywnych efektów działania ujemnego pola magnetycznego o niskim natężeniu. Jednak, jak w każdej metodzie leczniczej, istnieje kilka przeciwwskazań w stosowaniu magnetoterapii. Przede wszystkim nie powinny korzystać z niej kobiety w ciąży. Ponadto niebezpieczne jest stosowanie magnetoterapii w przypadkach: czynnej postaci gruźlicy, elektronicznych implantów (np. rozruszniki serca).

W działającym od 14 lat Glen Erin Physio w zachodniej Mississaudze magnetoterapię stosuje się do fizykoterapii.

W Glen Erin Physio wykorzystuje się urządzenie firmy Siemens, stosowane rozlegle na rynku europejskim. Jest to urządzenie drogie, ale – jak twierdzi Krystyna Rozbicka – warte w każdym calu zainwestowanych pieniędzy.

Stosuje się je po to, aby złagodzić bóle, usunąć sztywność mięśni, obrzęki i związaną z tym bolesność. Można dzięki dzięki niemu zredukować ból u pacjentów, którzy na przykład boją się klasycznych zabiegów akupunktury.

Warto podkreślić, że zabiegi te powinny być wykonywane za pomocą odpowiedniego wyposażenia i przez przygotowany personel, który potrafi zastosować określone natężenie pola magnetycznego oraz jego częstotliwość.

Zofia Antoniak

 

Glen Erin Physiotherapy & Rehabilitation Centre 

3476 Glen Erin Drive, Suite 220
Mississauga, ON L5L 3R4

Telelphone: 905-569-6431
Email: glenerin@rogers.com