Torontoński kalkulator soli

Lokalnie Series marz 8, 2013 at 12:47 pm

Dr Arcand

Profesor dietetyki z Uniwersytetu Torontońskiego JoAnne Arcand jest autorką jedynego w swoim rodzaju “kalulatora soli”. Umieszczony w internecie, ma pomagać Kanadyjczykom w wyzbywaniu się niekorzystnego dla zdrowia nadmiaru sodu w codziennym pożywieniu.

Po jego użyciu (ankieta: TUTAJ)  wiele osób może zostać niemile zaskoczonych rezultatami. Są one uzależnione od informacji o codziennym spożyciu takich produktów, jak np. mrożonki, wędliny, gotowe sosy do potraw czy konserwowane warzywa.

Dr Arcand opracowała swój kalkulator wspólnie z naukowcami z Ottawa Hospital Research Institute oraz Institute for Clinical Evaluative Studies. Dowodzi on, jak bardzo możemy być nieświadomi składu swojej codziennej diety.  Ponad trzy czwarte spożywanego sodu jest bowiem “ukryta” w dzisiejszej preparowanej żywności.

Przeciętny Kanadyjczyk konsumuje około 3,400 miligramów sodu dziennie czyli dwukrotnie więcej niż rekomenduje to Health Canada. To z kolei prowadzi do podwyższonego ciśnienia krwi i zwiększa ryzyko wystąpienia zawału, problemów z sercem, chorób nerek, a nawet osteoporozy czy raka żołądka – jak twierdzi Health Canada.

Dr Arcand twierdzi, że jej kalkulator obudzi u wielu osób dbałość o ostrożniejszą, zdrowszą dietę, a dla lekarzy będzie pomocnym narzędziem w uświadamianiu pacjentom szkodliwości soli w pożywieniu.