Kaya Turski mistrzynią świata!

Kanada Series marz 9, 2013 at 2:26 pm

Kaya Turski (w środku), 18-letnia Kanadyjka Dara Howell z Huntsville (srebro, z lewej) i Amerykanka Grete Eliassen na podium dziś w norweskim Voss.

24-letnia kanadyjska narciarka dowolna polskiego pochodzenia - Kaya Turski -mistrzynią świata w stylu slopestyle w norweskim Voss!

Pochodząca z Montrealu ale urodzona 3 maja 1988 r. w Waterloo Kaya jest córką imigranta z Krakowa, Krzysztofa Turskiego. O tradycjach narciarskich w rodzinie świadczą zdjęcia rodzinne umieszczone na Facebooku – ojca i babci, narciarzy zjazdowych startujących w przeszłości w zawodach FIS.

Tradycje rodzinne są kontynuowane, na zdjęciach: tata i babcia

Kaya jest obecnie bezwzględnie najlepszą zawodniczką slopestyle na świecie. W przeciągu 4 lat zwyciężyła prawie wszystko – wygrała 17 z 20 imprez, w których brała ostatnio udział. Niezaprzeczalnie jest teraz Światową Królową Slopestyle’u!

Pojęcie to określa narciarski freestyle (freeskiing). “Styl na stoku” jest stylem jazdy, polegającym na wykonywaniu przeróżnych ewolucji nartach (lub desce), np. skoków, street na stoku (czyli rotacji podczas jazdy) czy jazdy po przeszkodach (jibbing).

Nazwą slopestyle określane są też zawody, w których snowboardziści lub narciarze wykonują ewolucje na skoczniach lub przeszkodach.

Podczas mistrzostw świata w 2011 roku wywalczyła tytuł wicemistrzyni świata w slopestyle. W sezonie 2011/2012 klasyfikacji generalnej w Pucharze Świata zajęła 45. miejsce, a w klasyfikacji slopestyle wywalczyła ex aequo z Linn-Ida Murud małą kryształową kulę.

Jednymi z najbardziej znanych zawodów slopestyle są organizowane co roku Winter X-Games w Aspen. W trakcie wykonywania manewrów, zawodnicy oceniani są przez jury, które przypisuje im punkty. Aby dostać jak nawiększą liczbę punktów, zawodnik musi wykonać manewr bez upadku i pokazać jak najwięcej zaawansowanych trików. Kaya jest trzykrotną mistrzynią tych igrzysk również w konkurencji slopestyle!

Braki w doświadczeniu narciarskim nadrabiała pasją i entuzjazmem. Stała się pierwszą kobietą która wykonała ewolucję określaną jako „Switch 1080“ na oficjalnych zawodach. Obecnie w Norwegii zaskoczyła wszystkich nowatorską ewolucją, którą jej zespół okreśłił jako „Turkey Roll“.

Ze swoim złotym medalem z Norwegii Kaya może być spokojna o nominację do kanadyjskiej reprezentacji narodowej na najbliższe Igrzyska Zimowe w Soczi. Slopestyle zadebiutuje tam jako nowa dyscyplina olimpijska.

Kaya mówi o sobie samej, że mieszka trochę tu, trochę tam, na walizkach w Mammoth Lakes w Kalifornii, Montrealu i Whistler w Kolumbii Brytyjskiej.

Choć dla wielu ludzi taki styl życia może być uciążliwy, Kaya cieszy się każdą jego minutą.

„Kocham to, podróżowanie zagranicę, spotykanie nowych ludzi i jedzenie nietypowych potraw – to całkiem cool!”.

Ma 1.65cm wzrostu, waży 54 kg.

 

 

Poniżej odcinek Salomon Freeski TV, w którym możemy zobaczyć Kayę oraz Charlesa Gagniera podczas wizyty w Polsce (2010).

Kaya mówi w tym video w języku polskim!