Ósmy raz w Kanadzie

Kanada Series marz 12, 2013 at 4:36 pm

Magdalena Klatka i Radosław Chruściński

Kanada już po raz ósmy gości najlepszych łyżwiarzy figurowych w świecie.

 

Po Calgary (1972 i 2006), Ottawie (1978 i 1984), Halifax, Edmonton i Vancouver przyszedł czas na London w Ontario.

Łyżwiarskie mistrzostwa świata w Ameryce Północnej mają swoją specyfikę. Próżno szukać lepszej, bardziej entuzjastycznej i znającej się na tym sporcie publiczności. Te w London bardzo znaczące- to ostatni tak poważny sprawdzian dla łyżwiarzy figurowych przed przyszłorocznymi igrzyskami olimpijskimi w rosyjskim Soczi.

Na lodową taflę powróciła koreańska supergwiazda Yu Na Kim, aktualna mistrzyni olimpijska. Fenomen tej łyżwiarki wciąż zachwyca. Chociaż ostatnimi laty zajmowała się głownie odcinaniem kuponów od swojego olimpijskiego sukcesu, na mistrzostwach Korei pokazała że jest w wyśmienitej formie.

Do gry powraca też konkurentka Koreanki – Japonka Mao Asada, dwukrotna mistrzyni świata. Asada po igrzyskach olimpijskich w Vancouver, gdzie przegrała z Kim złoty medal, całkowicie zmieniła swoją technikę skoków. Przez kilka sezonów jej starty z tego powodu były bardzo nierówne, ale ostatnie tygodnie pokazały znaczący progres. Asada znów skacze potrójnego Axla, którego wykonuje jako jedyna kobieta na świecie. O miejsce na podium walczyć będzie Włoszka Carolina Kostner, multimedalistka na Starym Kontynencie. Do rywalizacji o najwyższe laury wśród solistek włączyć się mogą również młodziutkie Rosjanki.

Nie bez szans medalowych pozostają Amerykanki: Ashley Wagner i Gracie Gold, która wzbudziła furorę na mistrzostwach swojego kraju. Na północnoamerykański pojedynek zapowiada się w tańcach. Kanadyjczycy Tessa Virtue i Scott Moire będą z pewnością faworytami gospodarzy. Ale do zwycięstwa pretendują również Amerykanie Meryl Davis i Charlie White.

Rywalizacja tych dwóch znakomitych duetów w konkurencji par tanecznych jest już swego rodzaju standardem od kilku sezonów. Jak na razie nie liczą się pary europejskie, choć w Zagrzebiu pojawiły się nowe, ciekawie zapowiadające się osobowości. Wśród solistów Kanadyjczycy mogą również liczyć na swoje święto. Tytułu mistrza świata bronić będzie bowiem Patrick Chan. Z rywalizacji wycofał się słynny Rosjanin Jewgenij Pluszczenko, który po nieudanym występie na mistrzostwach Europy w Zagrzebiu poddał się operacji kręgosłupa.

Z kolei wśród par sportowych złotego medalu bronić będą Niemcy Aliona Savchenko i Robin Szolkowy. Wynik rywalizacji nie jest jednak przesądzony. Przed kilkoma tygodniami, na mistrzostwach Europy parę niemiecką dość znaczącą różnicą punktową pokonali Rosjanie Tatiana Wołosożar i Maksym Trańkow. Wciąż mocni są Chińczycy, którzy przez kilka lat dominowali, ostatnio jednak ustępują miejsca duetom europejskim. Na tafli w London zobaczymy Polaków.

W parach sportowych reprezentować nas będą Magdalena Klatka i Radosław Chruściński, w tańcach Justyna Plutowska i Peter Gerber a wśród solistów Maciej Cieplucha.

Paulina Nowicka