Kanadyjczycy o nowym Papieżu

Kanada Series marz 14, 2013 at 7:35 am

Obecny Papież Franciszek I na ulicy w Buenos Aires,
Zdjęcie wykonano w ubiegłym roku.

Kanadyjczycy powitali wybór nowego Papieża okrzykami i gratulacjami. Niektórzy nie kryli zawodu, że bardzo “mocny” kanadyjski kandydat na papieża, kardynał Marc Quellet nie został wybrany. Nie przeszkadzało to im jednak cieszyć się, że nowym Ojcem Świętym został Argentyńczyk.
Premier Kanady, Stephen Harper powitał nowego papieża i wysłał Franciszkowi I gratulacje i życzenia.
Nowy papież – zdaniem Harpera – “będzie odgrywał kluczową rolę jako przywódca Kościoła Katolickiego i jako taki będzie musiał stawić czoła wyzwaniom XXI wieku.”
- Mam szczerą nadzieję, że głęgoka wiara papieża Franciszka, jego poświęcenie i przekonanie, będzie sprzyjać pokojowi, zrozumieniu i tolerancji między narodami i religiami świata – powiedział premier Harper.
Jednym z pierwszych, który poświęcił nowemu papieżowi gratulacje i modlitwę był kardynał Thomas Collins, arcybiskup Toronto. W oświadczeniu archidiecezji czytamy, że wierni “będą modlić się za Papieża, którego cechuje siła duchowa, mądrość i ludzka skromność.
Zjednoczony Kościół Kanady również wysłał gratulacje Franciszkowi Pierwszemu.
“Niech wszyscy ludzie wiary i dobrej woli łączą się w solidarności z nowym papieżem we współnym dążeniu do doskonalenia siebie i całego stworzenia” – napisał Pastor Gary Paterson, Moderator Zjednocznonego Kościoła Kanady.
Z kolei Carlo Tarini ze quebeckiego Stowarzyszenia Ofiar Księzy, zrzeszającego byłe ofiary molestowania przez kapłanów, nie krył rozczarowania, żę nie wybrano kardynała Quellet.
- Gdyby wybrano kardynała Quellet załatwienie naszych spraw byłoby o wiele łatwiejsze – stwierdził Tarini.
Bob Rae, tymczasowy lider kanadyjskiej Partii Liberalnej wysłał oświadczenie gratulacyjne, w którym napisał: “Jesteśmy świadkami prawdziwie historycznej chwili, gdyż po raz pierwszy Kościół będzie prowadzony przez kogoś z zewnątrz Europy. Jest on człowiekiem głębokiego współczucia i mądrości i bierze na siebie ogromną odpowiedzialność za Kościół w bardzo ważnym momencie.”
Gratulacje do nowego papieża wysłali też premier prowincji Alberta Alison Redford, premier Ontario Katleen Wynne, premier Brytyjskiej Kolumbii Christy Clarc, ktora określiła nowego papieża “liderem najbardziej wpływosych postaci na świecie”.
Kanadyjczycy licznie i entuzjastycznie zareagowali na wiadomość o wyborze na papieża kardynała z Argentyny na forach internetowych, facebooku i w tweeterze.
Na swojej stronie gospodarz popularnego w Quebecu telewizyjnego programu satyrycznego, Guy A. Lepage napisł: “Jestem zachwycony, że papież nie jest z Quebecu.