Katastrofa First Air 6560 w Nunavut (2011)

Historia Kanady Series marz 18, 2013 at 8:40 pm

20 sierpnia 2011 roku Boeing 737-200 o znakach C-GNWN obsługiwał lot czarterowy z Yellowknife do Resolute. Samolot rozbił się około 2 kilometrów od miasteczka Resolute, które znajduje się na terytorium Nunavut, na północnym zachodzie kraju. Spośród 15 osób na pokładzie, 12 zginęło, a trzy zostały ranne, w tym jedna 7-letnia dziewczynka.

Samolot z 11 pasażerami oraz 4-osobową załogą uległ katastrofie podczas podejścia do lądowania na lotnisko w Resolute. Podczas podejścia nad lotniskiem panowały złe warunki pogodowe. W tym samym czasie Kanadyjskie Siły Zbrojne przeprowadzały ćwiczenia w pobliżu miejsca katastrofy. W wyniku katastrofy ćwiczenia przerwano.

Przyczyny katastrofy wciąż bada Kanadyjska Rada Bezpieczeństwa Transportu. Według rzecznika przyczyna katastrofy jest wciąż trudna do ustalenia.

W kończącym się już cyklu poświęconym kanadyjskim katastrofom lotniczym warto jeszcze wymienić dwa mniej znane incydenty:

Cougar Helicopters 91 (2009)

Katastrofa miała miejsce 12 marca 2009 roku w pobliżu wyspy Nowa Fundlandia. W jej wyniku śmierć poniosło 17 osób, a jedna osoba została ranna.

Śmigłowcem Sikorsky S-92 do obsługiwania morskich instalacji naftowych 18 osób leciało do pracy na platformie SeaRose na morskim polu naftowym Hibernia. Śmigłowiec z nieznanych przyczyn spadł do Oceanu Atlantyckiego. Jedyną ocalałą osobę ratownicy odnaleźli kilkanaście minut po katastrofie.

Kosmos 954 (1978)

24 stycznia 1978 roku podczas nieudanego wyrzucenia na wysoką orbitę, spadł na terytorium Kanady sowiecki satelita Kosmos 954, typu RORSAT, z reaktorem jądrowym na pokładzie.

Spadł w okolicach Great Slave Lake w północno-zachodniej części kraju, rozrzucając materiał radioaktywny na powierzchni aż 124 tys. km². Poszukiwania prowadziły z lądu i powietrza zespoły amerykańsko-kanadyjskie aż do października, gdy ochłodzenie i lody spowodowały zaprzestanie akcji. W sumie udało się odnaleźć 12 większych części wraku z szacunkową zawartością tylko 1% paliwa, których radioaktywność wynosiła 1,1 Sv/godzinę.

Poszukiwania i prace zabezpieczające zostały oszacowane na 15 mln dol., a rachunek został wystawiony rządowi ZSRR na sumę ponad 6 mln. Choć jedynie niecała połowa tej sumy została zapłacona (3 miliony), to i tak wywołało to wielkie zdziwienie ze względu na fakt, że ZSRR w ogóle nie przyznał się do utraty satelity.