Godzina dla Ziemi: na całym świecie i na Roncesvalles

Lokalnie Series marz 23, 2013 at 11:46 am

Dzisiaj na całym świecie obchodzona jest Godzina dla Ziemi (Earth Hour). W akcji związanej z zieloną polityką bierze udział 7 tysięcy miast w tym Toronto, którego mieszkańcy są proszeni o wyłączenie lub przyciemnienie wszelkich świateł: pomiędzy godziną 20:30 a 21:30.

Dziś wieczorem wyłączone zostanie oświetlenie wieży CN Tower, wodospadu Niagara Falls, jak również wieży Eiffla w Paryżu, warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki czy londyńskiego pałacu Buckingham. To największa akcją dla środowiska w historii.

W torontońskim Air Canada Centre przyciemnione zostanie oświetlenie podczas meczu hokejowego pomiędzyToronto Maple Leafs a Boston Bruins.

Ale na centralne miejsce tegorocznych obchodów w Toronto wybrano ulicę Roncesvalles. Gdy już o godzinie 20:00 ulica zapadnie w ciemnościach, w lokalach i oknach domów zapłoną świece. Pojawią się dzieci z wcześniem wykonanymi lampionami. A na scenie zagrają lokalni artyści: SPLASH, Andrew Huang, Lucas Stagg Band i Liam Titcomb. Dokładne szczegóły TUTAJ.

Godzina dla Ziemii to symboliczny akt wynikający z przypomnienia o ochronie środowiska i o walce z globalnym ociepleniem na naszej planecie.

Ma ona na celu nakłonienie zwykłych ludzi, a także korporacje, do wyłączenia na jedną godzinę świateł oraz urządzeń elektrycznych w domach i biurach. Skłania ona do refleksji nad zmianami klimatu.

Toronto było pierwszym kanadyjskim miastem biorącym udział w tej inicjatywie. Przystąpiło do obchodów w 2008 roku, w rok po zainicjowaniu Dnia dla Ziemi w Australii przez Wolrkd Wildlife Fund. Szacuje się, ze w ubiegłym roku 13 milionów Kanadyjczyków partycypowało w obchodach.

Franz Hartmann z Toronto Environmental Alliance przekonuje, że Godzina dla Ziemi jest niezwykle potrzebna jako działanie uświadamiające: - To godzina trafionej edukacji publicznej. Co roku zwiększa się liczba osób, które w tym czasie wyłączają oświetlenie i różne urządzenia elekryczne. Z badań wynika, że w tym czasie udaje się zaoszczędzić około 15% energii.

Akcja bywa krytykowana za swój symboliczny charakter, a więc niewielki wpływ na zużycie energii.