Premier Kathleen Wynne szuka pieniędzy w kieszeniach podatników

Lokalnie Series marz 25, 2013 at 10:42 pm

Wynne chce rozbudować publiczną komuniakację w Toronto.

Premier Ontario Kathleen Wynne zabrała się do pracy. Stwierdziła, że rząd nie ma wystarczajaco dużo pieniędzy by rozbudować transport publiczny na odpowiednim poziomie, co jest jej zdaniem niezbędne do dalszego funkcjonowania Toronto i innych miast.
Powiadziała, że konieczne jest znalezienie funduszy na odpowiednie inwestycje i stwierdziła, że bierze pod uwagę wszelkie możliwości do ich pozyskania – przede wszystkim poprzez podniesienie podatku drogowego i biletów transportu publicznego.

- Rzeczywistość jest taka, że potrzebujemy więcej niż mamy w prowincyjnym skarbcu na zbudowanie publicznego transportu – powiedziała Wynne – Jeśli spojrzeć na to co się stało w ostatnich dwudziestu pięciu latach, to nie zrobiono nic, by komunikację publiczną rozwinąć i podnieść na wyższy poziom.
Dała przykład budowy linii metra wzdłuż Eglinton, której budowa po roku prac została wstrzymana przez rząd premiera Harpera.
- Gdyby praca była kontynuowana, linia już by istniała i funkcjonowała – powiedziała premier Wynne. I zaraz po tym dodała – Jeśli mam być szczera, to musimy znaleźć nowe środki i nowe źródła zasilania prowincyjnego budżetu.
Wskazała przy tym, że choć prowincja przeznaczyła 8,4 miliarda dolarów na rozbudowę komunikacji publicznej w Toronto, to są to sumy niewystarczające.
- Musimy na to znaleźć pieniądze, musimy się na to złożyć. To kwestia odpowiedzialności pokoleniowej. Jeżeli teraz nie rozbudujemy komunikacji publicznej, to obciążymy przyszłe pokolenia, bo będą one musiały tego dokonać znacznie wyższym wysiłkiem i z większym zaangażowaniem finansowym.
Powołane biuro do rozbudowy i unowocześniania komunikacji publicznej Metrolinx ma do 1 czerwca przedstawić dokłądne plany rozbudowy komunikacji publicznej do końca czerwca.
Możemy się więc spodziewać niedługo po tym konferencji premier Wynna, która wskaże w którym sektorze gospdarki i o ile będziemy więcej płacić.