Peter Kormos – były minister i poseł NDP

Odeszli ostatnio Series marz 30, 2013 at 1:39 pm

W wieku 60 lat zmarł znany polityk z ramienia partii NDP, jedna z najbarwniejszych postaci kanadyjskiej sceny politycznej.

Urodzony 7 października, 1952 roku, były prawnik, Peter Kormos rozpoczął karierę polityczną jeszcze w 1988 roku, kiedy po raz pierwszy wybrano go posłem prowincyjnym z okręgu Welland w Ontario. Gdy w 1990 partia NDP zwyciężyła w wyborach powszechnych, Kormos wszedł do rządu Boba Rae, a nawet starał się o przywództwo partii gdy Rae ustąpił.

Był niesłychanie popularny wśród swoich wyborców, więc bez problemu pokonywał rywali w każdych kolejnych wyborach przez 23 lata, aż do roku 2011, kiedy postanowił odejść z politki. Pomimo utraty władzy przez Nowych Demokratów w 1995, popularność Kormosa nigdy nie malała.

Przejawiał wybitne zdolności organizacyjne i talent negocjacyjny.

Kormos podczas “siedzących” protestów szkolnych w latach 60.

Już w szkole średniej był szefem organizacji uczniowskiej i kierował nią podczas “siedzących protestów” przeciwko praktykom lokalnej administracji. Po tygodniu takich strajków wyrzucono go ze szkoły. Jak twierdził później, była to wystarczająco silna motywacja, aby studiować prawo.

Kiedy wybrano go posłem, kontynuował populistyczną linię swoich poprzedników (również z NDP), zwłaszcza Mela Swarta.

Jego wystąpienia i akcje niejednokrotnie budziły kontrowersje, nawet w łonie jego własnej partii. Do takich należało pozowanie dla konserwatywnego Toronto Sun jako “Sunshine Boy”. W 1996 roku pobił strażnika w biurach Family Support Services w Downsview ale udało mu się w sądzie uniknąć skazania.

Podczas debaty w prawie małżeństw osób tej samej płci, Kormos obstawał za wycofaniem się rządu z polityki poparcia, co wielu odebrało jako konserwatywny punkt widzenia, aczkolwiek Kormos uważany był zawsze jako poplecznik i nawet współtwórcza licznych legislacji na rzecz równouprawnienia społeczności gejowskiej.

W marcu 2012 wybrano go jeszcze do Rady Regionu Niagara.

Zmarł dziś rano (30 marca) w swoim domu w Welland z przyczyn naturalnych.