Sprawa rozwodnionych leków na raka – kto zawinił – system, czy człowiek?

Kanada Series kwie 4, 2013 at 12:08 pm

 

Minister Zdrowia Ontario Deb Mathews

Rząd Ontario powoła niezależną komisję, do zbadania, jak to się stało, że  prawie 1200 pacjentów otrzymywało rozwodnione leki do chemoterapii, co spowodowało, że nie otrzymali wymaganych dawek leków.Oprócz czterech szpitali w Ontario, takie leki dostawali pacjenci w jednym szpitalu w Nowym Brunszwiku.

Minister zdrowia Deb Matthews powiedziała, że prowincja nie wyznaczyła jeszcze nikogo do prowadzenia dochodzenia, którego zadaniem  będzie ustalenie, czy to co się stało było błędem systemu, czy też była to ludzka pomyłka.
Matthews zaznaczyła również, że konieczne jest odpowiedznie na pytanie, czy w tej sprawie nie zawiniła prywatyzacja wytwarzania leków do chemioterapii..

Większość szpitali przygotowywało leki w swoich laboratoriach, ale pięć szpitali używało leki wytworzone przez dostawcę  z Hamilton. To właśnie te szpitale, których pacjenci otrzymali zbyt małe dawki chemoterapeutyczne. Wszyscy pacjenci tych placówek poproszeni zostali o zgłoszenie się do lekarza onkologa.
Dochodzenie w sptawie prowadzi też Cancer Care Ontario oraz the College of Pharmacists. Health Canada również zajęło się sprawą rozwodnionych środków do chemoterapii.