Zawał, wylew? Do dentysty! – z wizytą u dr Beaty Sowińskiej

Series Z wizytą w... kwie 5, 2013 at 12:10 pm

Wśród wielu osób pokutuje wciąż przekonanie, że dentysta robi trzy rzeczy: wierci w zębach, plombuje je lub wyrywa.

To już historia antyczna. Dziś dentysta pomaga uzyskać biały uśmiech gwiazdy filmowej, mieć zdrowe dziecko, nie dostać zawału, i w wielu innych sprawach związanych ze stanem zdrowia całego organizmu.

 —Pani Beato, przez pięć lat uczyła się pani sztuki portretu w Chicago. Jak takie umiejętności mogą pomóc w pracy stomatologa?

Malarstwo jest moim hobby, cieszę się, że artystyczne zacięcie ma również mój siostrzeniec Sebastian Woloszczuk /Sebastian Woloszczuk Photography/. Portret to sztuka wizualna, podobnie jak kosmetologia dentystyczna.

- Przekłada się to w ten sposób, że bardzo lubię robić rekonstrukcje całej jamy ustnej, (tzw. total makeover). Jeśli pacjent ma duże braki w uzębieniu, jestem w stanie najpierw poprzesuwać zęby i ustawić je prawidłowo, a następnie zrekonstruować je zarówno za pomocą implantów, jak i uzupełnień porcelanowych, czyli koronek i mostków. Czasem wystarczy pokryć ząb częściowo specjalną nakładką tzw. veneer. Jest to ultracienki płatek porcelany, który przykleja się na powierzchnię zęba od strony zewnętrznej. Efekt: ciemny, krzywy czy uszkodzony ząb staje się jasny, czysty i piękny.

— Czy nakładki typu veneer są dla każdego?

— Generalnie tak. Zawsze jednak badam i następnie rekomenduję pacjentowi czy dany ząb może być poprawiony mniej inwazyjną techniką, np. wybielony. Warto tu dodać, że wybielanie przeprowadzać należy tylko wtedy, gdy mamy wszystkie zęby wyleczone, gdyż środki chemiczne służące do wybielania dostać się mogą do wnetrza zębów poprzez ubytki, a wtedy miejsca te mogą być bardzo bolesne.

— Wiele osób ma jeden czy dwa zęby ciemniejsze od reszty. Co mogą z tym zrobić?

— Na przykład wybielić wewnętrznie. Oczywiście każdy ząb wymaga wcześniejszego zbadania czy jest dobrym kandydatem dla konkretnego rodzaju techniki.

Raz na 10 lat? 

- Jaki jest stan zębów przeciętnej Polki i Polaka?

— Polskie statystyki świadczą, że 70% ludzi odwiedza dentystę raz na 10 lat. Zwykle problemem jest strach, często wstyd przed pokazaniem stomatologowi zaniedbanych zębów. Dentysta kojarzy się też z bólem. Ten wizerunek powinien być jak naszybciej zmieniony, szczególnie wśród Polonii. Nie ma potrzeby by ktoś żył w cichej desperacji i wstydził się rozmawiać czy uśmiechać, by żył poniżej własnych możliwości tylko ze względu na wstyd czy strach.

— Jak często powinien pacjent odwiedzać Pani gabinet?

— Przede wszystkim doprowadzić do wyleczenia wszystkich zębów – czyli potocznie mówiąc pozbyć się dziur. Następnie rutynowo przychodzić na oczyszczanie raz na trzy do sześciu miesięcy, w zależności od trybu życia. Przy leczeniu ortodontycznym lub kosmetycznym wizyty ustala się w zależności od potrzeb. Nie polecam czekania aż zacznie boleć! Również dlatego, że profilaktyka jest zawsze tańsza aniżeli interwencja. Gdy ząb boli, często niestety muszę usunąć go w całości, lub usunąć nerw, a wtedy ząb staje się martwy.

— Co najbardziej wyróżnia zęby Polaków spomiędzy innych nacji tu w Kanadzie? Czy różnimy się od innych?

— Wyróżnia nas paradontoza. Bardzo dużo ludzi ma tę chorobę, i traci z jej powodu swe zęby. W związku z utratą części dziąsła i resorbcją kości, zęby takie nie są mocno obsadzone i zaczynają się ruszać. W końcu wypadają. Istnieje niestety wiele zakorzenionych mitów, że to nie jest nasza wina , że przyczyną jest genetyka. Paradontoza jest przede wszystkim spowodowana po prostu brakiem higieny jamy ustnej. Ma to też związek z dietą: węglowodany typu kluski, pierożki, bułki, są smaczne, lecz kleiste, przyklejają się do zębów. Jedyną radą jest szczotkować po nich zęby. Natomiast doskonałe dla naszych zębów, jak i ogólnie całego ciała są twarde warzywa i owoce jak jabłka, rzodkiewka, seler naciowy. Płytka nazębna zbudowana z bakterii zaczyna się tworzyć już po 12 minutach po umyciu zębów, lecz jeśli myjemy dwa razy dziennie, zmywamy ją i nie dajemy możliwości urosnąć do rangi problemu. Należy też używać nici dentystycznej po każdym posiłku.

Porady dla przyszłych mam

— W jakim wieku powinien mały pacjent zgłosić się do pani po raz pierwszy?

—Nie ma ograniczeń wiekowych. Ja otaczam opieką prenatalną już przyszłe mamy, tłumacząc im, że opieka nad ząbkami dziecka zaczyna się w wieku płodowym. Dziecko otrzymuje minerały oraz florę bakteryjną od matki, więc od poziomu jej higieny i odżywiania zależeć będzie zdrowie ząbków jej dziecka. Ważne jest by przyszła mama nie paliła, ponieważ obniża to wagę urodzeniową u dziecka. Pierwszą wizytę u mnie proponuję dla niemowlęcia w wieku około 8 miesięcy, gdyż wtedy dziecko zaczyna ząbkować lub ma już pierwsze ząbki. Wtedy uczę mamusię myć dziecku ząbki malutkimi szczoteczkami, które nakłada się na palec.

— Jaki rodzaj szczoteczek Pani poleca?

— Gdy dziecko jest już w stanie trzymać samodzielnie powinno używać zwykłej, miękkiej szczoteczki, nie elektrycznej. Jako, że do 12 roku życia dzieci nie mają jeszcze dostatecznie dużo siły i cierpliwości aby myć ząbki prawidłowo, rodzice powinni takie mycie delikatnie kontrolować. Nie należy poniżać dziecka mówiąc „nie umiesz, ja to zrobię”, lecz pozwolić mu szczotkować samodzielnie, a następnie sprawdzić i pomóc doczyścic zęby. Jeżeli chodzi o wybór: szczoteczka elektryczna kontra manualna, obie mają mocne zalety. Obydwoma rodzajami można efektywnie oczyścić nasze zęby, lecz obawiam się, że wiele osób uszkadza sobie dziąsła szczoteczkami elektrycznymi z okrągłą końcówką. Nieumiejętnie przyłożona do zęba szczoteczka działa jak piła tarczowa – ucina dziąsło na granicy między szkliwem i zębiną. Polecam takie, które oprócz części wirującej mają także część stałą, przez co zachęcają do klasycznego szczotkowania. Dzieciom jednak polecam jedynie manualne. Jeżeli chodzi o pasty do zębów, to weźmy pod uwagę bezfluorowe. Pasty takie produkowane są również w Polsce, i można je nabyć w niektórych polskich sklepach.

— Dlaczego te bez fluoru są lepsze?

—Z naszych kranów w GTA płynie fluorowana woda. Fluor znajduje się również w pożywieniu. Zapotrzebowanie na fluor jest bardzo indywidualne, dlatego większości z nas on nie szkodzi, lecz są osoby, które mają go w nadmiarze i zapadają na fluorozę. Powoduje ona zmiany w zębach w postaci plam, uszkodzenie nerwów i zapalenia narządów, a fluor odkładający się w kościach powodować może raka kości.

Wrota do chorób serca

— Czy dentysta może pomóc w chorobach serca czy krążenia?

— Bardzo wiele chorób pozostaje w ścisłym związku z tym, jaki jest stan jamy ustnej. W trakcie analizy próbek z mięśnia sercowego osób zmarłych na zawał w młodym wieku (średnia 40 lat) okazało się, że w sercu znajdowała się bakteria Streptococcus viridians. Bakterie te wyhodowane w jamie ustnej powodowały paradontozę czy próchnicę i wraz z krwią podróżowały po ciele człowieka, osadzając się w tętnicach i sercu. Jedną z przyczyn zawału jak wiemy, jest zatkanie się tętnicy cholesterolem i płytką bakteryjną. W naszych ustach żyje 360 rodzajów bakterii. Gdy np. skaleczymy sobie dziąsło, bakterie te przenikają do naszego krwioobiegu, lecz skaleczenie jest na tyle małe i krótkotrwałe, że nasz układ immunologiczny sobie z nim radzi i bakterie te nie przeżyją. Natomiast paradontoza czy próchnica to dla bakterii otwarte wrota do naszego krwioobiegu i oczywiście do serca i innych narządów. Inwazja bakteryjna jest wtedy tak wielka i trwa tak długo, jak długo nie zaleczymy naszych krwawiących dziąseł. Gdy dbamy o higienę i zdrowie swojej jamy ustnej wykluczamy jeden z decydujących czynników zawału.

— Wynika z tego, że ignorowanie problemów naszych zębów jest nie tylko nieestetyczne, ale wprost niebezpieczne.

—Dokładnie tak. Przeglądy i profilaktyka są tańsze i dają lepsze rezultaty. Trochę dbałości i fachowej porady, a można się cieszyć dobrym zdrowiem i słonecznym uśmiechem.

Z dr Beatą Sowińską rozmawiał Maksymilian Buś

Gabinet mieści się na 4240 Wilcox Rd., Mississauga,  Tel: 905-272-9966.