Hadfield poleca sylwestra w Polsce

Kanada Series kwie 6, 2013 at 1:27 pm

- Czy ktoś mógłby mnie nauczyć, jak wymawiać “szcz”? – zapytał z orbity Chris Hadfield, kanadyjski dowódca obecnej ekspedycji na Międzynarodowej stacji Kosmicznej. Lingwistyczna porada okazała się potrzebna, bo astronauta chce poprawnie wymawiać nazwę Szczecina, który sfotografował z kosmosu. Oprócz tego miasta swoim fanom na Twitterze zaprezentował także widoki Warszawy i Krakowa.

Panaorama Szczecina pojawiła się na profilu Hadfielda na Twitterze w piątek rano. “Sczecin, północna Polska, nad Jezirem Dąbie” – opisał ją astronauta i dodał pytanie o wymowę zbitki głosek “szcz”.

Szczecin widziany z pokładu ISS

Na odzew nie musiał długo czekać, bo szybko odpowiedzieli śledzący jego wpisy twitterowicze z Polski. Szczególnie zadowoleni byli mieszkańcy Pomorza Zachodniego – w końcu nie co dzień ich region jest promowany kosmicznymi widokami.

Podobne powody do radości wkrótce zyskali też mieszkańcy Warszawy i Krakowa, których zdjęcia również pojawiły się na Twitterze kanadyjskiego astronauty. “Warszawa, Polska, w późnozimowym śniegu. Tam znajduje się Lotnisko Fryderyka Chopina” – opisał zdjęcie stolicy.

Widok Warszawy z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (Twitter:Cmdr_Hadfield)

Docenił też urok stolicy Małopolski. “Kraków z wielkim rynkiem – świetne miejsce na spędzenie sylwestra z rodziną” – skomentował panoramę miasta.

Widok Krakowa z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (Twitter:Cmdr_Hadfield)

53-letni Chris Hadfield to weteran lotów kosmicznych – w 1995 roku przebywał na Rosyjskiej Stacji Kosmicznej, a sześć lat później na ISS. Obecnie jest członkiem i dowódzcą Ekspedycji 34/35 na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Chris Hadfield pochodzi z Milton, Ontario.

Zdobył sporą popularność, bo o swojej pracy i codzienności w Kosmosie opowiada na Twitterze i w nagraniach publikowanych przez NASA. Ze swoimi fanami dzieli się nie tylko kosmicznymi widokami różnych zakątków Ziemi, ale też własną twórczością muzyczną.

Hadfield przebywa na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej już dwa miesiące. To oznacza, że zdążył opanować sztukę gotowania w stanie nieważkości. Zobaczcie, jak przygotowuje kanapkę z masłem orzechowym oraz z miodem i czym ona różni się od ziemskiej (TUTAJ).