Cudzoziemcy odbierają nam pracę?

Kanada Series kwie 7, 2013 at 12:34 pm

Dave Moreau

Według raportu telewizji CBC News, dziesiątki pracowników jednego z największych banków Kanady – RBC – utracą swą pracę na rzecz tymczasowych pracowników kontraktowych z zagranicy, głównie z Indii.

- Przyjeżdzają tu przede wszystkim  z Indii i bardzo mnie ciekawi, w jaki sposób zdobywają wizy – pyta Dave Moreau, jeden z pracowników banku, którym zapowiedziano zwolnienie. – Przybywają zupełnie nowi pracownicy, a na dodatek my musimy ich szkolić, aby mogli przejąć nasze własne stanowiska. To nas nie tylko boli, ale również znieważa.

Moreau jest jednym z 50 zatrudnionych w sekcji obsługi transakcji inwestorskich w RBC Investor Services, co oznacza ciągłe kontakty z największymi i najbogatszymi klientami instytucjonalnymi. W lutym dyrekcja zapowiedziała, że 45 z nich zostanie zwolnionych do końca kwietnia. Większość z nich jest po 50-tce, co oznacza że zbyt wcześnie dla nich na emeryturę, a jednocześnie rośnie problem znalezienia nowej pracy.

- Jesteśmy jak pchły na słoniu – mówi inny  pracownik rozwiązywanej sekcji. – Bank ogłasza miliardowe zyski, a nie potrafi i nie chce zadbać o pracowników z wysługą.

Nowi pracownicy z zagranicy, których zatrudnia RBC w Toronto, zostali zakontraktowani przez indyjską firmę iGATE Corp. – która ma umowę z RBC na zapewnienie usług technicznych. Obie instytucje współpracują od 2005 roku, a w ośrodku iGATE w indyjskim Bangalore mieści się placówka RBC Offshore Development Centre.

Rzecznik RBC Rina Cortese potwierdziła, że kandydaci z iGATE podejmą pracę w biurach RBC do 2015 roku, ale niektórzy zostaną na dłużej.

Problem w tym czy jest to legalne?

- Zasady są bardzo klarowne: nie można wypierać ze stanowisk pracy Kanadyjczyków, aby zatrudnić na ich miejscach ludzi z zagranicy – mówi minister Imigracji Jason Kenney.

Jest to sprzeczne z federalnymi przepisami dotyczącymi tymczasowego zatrudniania obcokrajowców w Kanadzie. Ponieważ rośnie krytyka wobec cudzoziemców odbierających pracę Kanadyjczykom, rząd federalny ogłosił niedawno zaostrzenie swojego programu Temporary Foreign Worker.

Bank RBC tłumaczy zatrudnianie obcokrajowców na zlecenie ze względu na oszczędności i efektywność pracy. Jednakże, pomimo wielokrotnych zapytań ze strony dziennikarzy CBC, bank konsekwentnie odmawia podania opinii publicznej, jakiego typu wizy przyznano pracownikom iGATE z Indii i na jakich zasadach zostały one zatwierdzone.

Stojący w kolejce do zwolnienia Dave Moreau nazywa sytuację w swojej instytucji „masowym eksodusem“.

Najsmutniejsze jest to – jego zdaniem – że nowi pracowncy wcale nie wnoszą jakichś specjalnych umiejętności, bo to by pomogło łatwiej strawić gorycz zwolnienia. Tymczasem muszą oni być przeszkalani przez pracowników, których miejsca wkrótce zajmą.

Dynamicznie rozwijająca się firma iGATE ma biura na całym świecie, włącznie z Mississaugą i Toronto. Nie unika jednak kłopotów związanych z zatrudnianiem cudzoziemców. W 2008 roku amerykański Departament Sprawiedliwośći oskarżył ją o dyskryminowanie Amerykanów. Zapłacono wówczas grzywnę za to, że w reklamach firma ogłaszała możliwość pracy w Ameryce ale…. nie dla Amerykanów.

Dave Moreau powiedział, że wnioskował o 14 innych prac w RBC. Został jednak poinformowany, że nie nadaje się do dwóch z nich, a co do reszty – nie ma odpowiedzi.

- Nienawidzę niesprawiedliwości, a mam wrażenie, że wiele osób zostały skrzywdzonych – powiedział. – To nie jest uczciwe wobec ludzi, którzy pracowali przez całe lata i nagle znaleźli się bez pracy bez konkretnego, wiarygodnego powodu…“.