36 kierowców ukaranych za martwy przepis

Lokalnie Series kwie 9, 2013 at 12:19 pm

Trzymanie się litery prawa czy po prostu chęć nabicia policyjnej kasy? Zdania są podzielone po akcji policji regionu York, która ukarała 36 kierowców na autostradzie za wykroczenie, o którym mało kto wie, że w ogóle istnieje.

Przepis (Section 159 z Highway Traffic Act z 2002 roku) mówi o tym, że kierowca widząc wóz policyjny na sygnale jadący poboczem powinien natychmiast zjechać na sąsiedni pas obok. O ile jest to w danej chwili manewr bezpieczny.

Użytek z martwego przepisu postanowili zrobić policjanci z York, którzy 4 kwietnia użyli pojazdu na sygnale jadącego poboczem Autostrady 9, a następnie karali kierowców nie zjeżdzających natychmiast ze swojego pasa na sąsiedni pas. Mandat jest wysoki: $490 i 3 punkty karne.

Gdy dziennikarze „The Toronto Sun“ zwrócili uwagę, że przepis nie jest nagłośniony i że wprowadzony został do kodeksu dopiero 11 lat temu, policjanci odpowiedzieli tradycyjnym stwierdzeniem:  „Nieznajmość prawa nie zwalnia od odpowiedzialności“.

Akcja policji wywołała setki komentarzy na stronie „The Toronto Sun“.

Można je przeczytać TUTAJ.

Pod jednym z ciekawszych wpisów podpisał się niejaki Cameron McKenzie, który zamieścił pełne brzmienie przepisu z kodeksu drogowego, który złamali policjanci z York. Mów on, że “żaden pojazd na autostradzie nie powinien używać sygnału dźwiękowego lub świetlnego o ile pojazd ten nie podąża na ratunek lub ściga w danej chwili osobę łamiącą prawo”.