Poduszki powietrzne Hondy i Toyoty do naprawy

Kanada Series kwie 11, 2013 at 5:23 am

Producenci samochodowi będą musieli wymienić przeszło 3 miliony poduszek powietrznych na całym świecie.

Japońskie giganty motoryzacyjne Toyota, Honda i Nissan postanowiły bezpłatnie naprawić usterkę poduszek powietrznych zainstalowanych w wielu modelach produkowanych przez nich samochodów. W sumie autoryzowane stacje obsługi samochodów będą musiały naprawić przeszło dwa miliony pojazdów. Problem polega na tym, że urządzenie napełniające poduszki powietrzne gazem mogą niespodziewanie wybuchnąć i poranić pasażera rozerwanymi na strzępy plastikowymi częściami obudowy tych poduszek.
Honda wycofuje 1, 1 miliona pojazdów w tym ponad 107 tysięcy w Kanadzie. Toyota będzie musiała naprawić 1,7 miliona samochodów, w tym około 580 tysięcy w Ameryce Północnej.
Rzecznik producenta poduszek powietrznych Takata Corporation poinformował, że naprawy obejmą też producentów innych samochodów, w tym również producentów spoza Japonii. Ilość niewłaściwych poduszek powietrznych zainstalowanych w samochodach sięgać może aż trzech milionów.
Przedstawiciel Honda Canada stwierdził, że napełniacze poduszek powietrznych mają zbyt wysokie ciśnienie, co może spowodować rozerwanie napełniacza i poranić pasażera.
Toyota poinformowała, że do tej pory było pięć przypadków takich awarii – trzy w USA i dwa w Japonii. Na szczęście pasażerowie samochodów, w których doszło do rozerwania napełniaczy nie odnieśli obrażeń.
Honda twierdzi, że w jej modelach nie zdażył się żaden tego typu wypadek, choć instalowała poduszki tego samego typu i producenta, co pozostałe fabryki samochodowe.
W Kanadzie do naprawy zostanie skierowanych 81 tysięcy modeli WOS Honda i Acura 1,7; około 11 tysięcy modeli EL produkowanych w latach 2001 -2003 oraz 6140 modeli Honda CR-V z lat 2002 -2003. Do naprawy powinni się też zgłosić właściciele Hondy Odyssey z roku 2002.
Honda naprawi bezpłatnie również 270 tysięcy swoich samochodów w Japonii i 64 tysiące w Europie.
Z kolei Toyota wezwie do naprawy 490 tysięcy pojazdów w Europie i 320 tysięcy w Japonii. Wadliwe modele to Corolla, Tundra, Lexus SC wyprodukowane w okresie od listopada 2000 roku do marca 2004 roku.
Nissan jes zmuszony naprawić w sumie 480 tysięcy samochodów na świecie w tym 137 tysięcy w Japonii.
Do naprawy będą się też musieli zgłosić właścieiele Mazdy 6 i Mazdy RX-8. Ale jest ich na całym świecie stosunkkowo niewielu (w porównaniu z Toyotą czy Hondą), bo tylko 45 tysięcy.

Wszystkiemu winny jest błąd pracownika producenta poduszek Takata Corporation.

Jak to się stało, że zainstalowano tyle wadliwych poduszek powietrznych? Czy był to problem konstrukcyjny, czy też błąd polegał na niewłaściwej technologii ich produkcji.
Okazało się, że przyczyna tkwi w głupim ludzkim błędzie jednego z pracowników producenta poduszek, Takata Corporation. Pracownik przez pomyłkę nie włączył w magazynie właściwej klimatyzacji. Części, z których produkowano poduszki przechowywane były przez długi czas w pomieszczeniu ze zbyt dużą wilgotnością powietrza, co spowodowało całą serię późniejszych kłopotów. Tak przynajmniej twierdzi rzeczniczka Hondy Akemi Ando.
Honda prosi właścicieli samochodów, by zgłaszali się do autoryzowanych stacji obsługi po otrzymaniu pisemnego zawiadomienia. Cała akcja naprawy poduszek powietrznych powinna się zakończyć pod koniec maja.
Więcej na temat napraw można dowiedzieć się  na stronie internetowej www.honda.ca