Wojna chudych z tłustymi

Lokalnie Series kwie 13, 2013 at 2:32 pm

Trzech znanych w Kanadzie operatorów telefonii komórkowej – Wind Mobile, Public Mobile i Mobilicity – wystąpiło z Canadian Wireless Telecommunications Association uważając, że to lobbistyczne stowarzyszenie faworyzuje trójkę gigantów: Rogersa, Bella i Telusa.

Rozłam nastąpił na tle nieporozumień związanych z trzyrocznymi kontraktami abonentów, stawkami za roaming, a także z dostępem do wież przekaźnikowych. Mali operatorzy zarzucają stowarzyszeniu, że w przypadku spornych spraw, bierze ono stronę trzech gigantów na rynku.

Zarówno Public Mobile, jak i Wind Mobile oraz Mobilicity nie wymagają od swych klientów zawierania określanych czasem kontraktów i odkąd weszły na rynek 3 lata temu, stanowią coraz bardziej liczącą się konkurencję, zwłaszcza cenową, choć reprezentują wspólnie jedynie 6% kanadyjskiego rynku.

Reszta jest w rękach wspomnianych 3 gigantów – w sumie: 24 miliony użytkowników komórek. W zamian za zawarcie konraktu oferują oni subsydiowane, niskie ceny nowoczesnych smartfonów, np. w przypadku iPhone’a równica w cenie wynosi aż 500 dolarów.

- Skoro lobbistyczna grupa nie reprezentuje twoich interesów, a musisz płacić składki nawet do 100 tysięcy rocznie to odejście z CWTA wydaje się logiczne – mówi analityk Telecomu Iain Grant. – Z CWTA można współpracować w ramach różnych programów nie koniecznie będąc jej członkiem. Natomiast z pewnością w interesie wszystkich konsumentów jest to, aby te mniejsze firmy telekomunikacyjne przetrwały.  One bardzo potrzebują nowych abonentów. Tym bardziej, że Mobilicity walczy z zadłużeniem, a Wind Mobile jest praktycznie wystawione na sprzedaż.

- Jeśli jednak ci mali nie przetrwają – przestrzega Grant. – Może ponownie dojść do sytuacji z roku 2007, kiedy Kanada miała najwyższe na świecie opłaty za korzystanie z telefonii komórkowej.

Tymczasem władze w Ottawie planują uruchomienie kolejnego zakresu częstotliwości, który będzie umożliwiał operatorom budowanie szybszych sieci. Tak aby obejmowały większe obszary kraju i aby umożliwiał użytkownikom przesyłanie większej ilości danych.