Wybuchy na maratonie w Bostonie

Kanada Series kwie 15, 2013 at 8:25 pm

2078 Kanadyjczyków wzięło udział w Maratonie Bostońskim podczas którego doszło dzisiaj do bezprecedensowego ataku terroru. W wyniku dwóch eksplozji w pobliżu mety, zginęły 3 osoby a ponad 100 odniosło rany. Sześć z nich znajduje się w stanie krytycznym. Do wybuchłu doszło także w bibliotece im. JFK.

W 117 z rzędu, dorocznym Maratonie Bostońskim wzięło w sumie udział ponad 27 tysięcy ludzi na dystansie 26 mil z Hopkington dok Bostonu.

Krótkie oświadczenie wygłosił prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama. Powiedział: – Wciąż nie wiemy kto to zrobił i dlaczego. Nie użył słowa “terror”. Dodał jednak, ze sprawcy zostaną odnalezieni. Poinformował, że rozmawiał z szefami CIA i FBI, oddał też hołd ofiarom i ich bliskim oraz podziękował tym, którzy nieśli pomoc.

- Nie można wykluczyć, że były to zamachy terorystyczne – powiedział telewizji NBC  demokratyczny kongresmen Bill Keating. Zarekomendował, by ludzie nie wychodzili z domów.

- Zaatakowano dwa amerykańskie symbole Bostonu: maraton i bibliotekę Kennedy’ego

– kontentował dziennikarz telewizji NBC. Choć na razie nie podano oficjalnych przyczyn wybuchów, komentatorzy tej telewizji, a także lokalne media bostońskie spekulują, że mogło dojść do zamachów, biorąc pod uwagę że wybuchy miały miejsca na imprezie masowej. Ponadto lokalne media informują, że na miejscu znaleziono kulki metalowe wykorzystywane w bombach, by ranić jak największą liczbę osób.

Do pierwszego wybuchu doszło około godziny 15.00 tuż obok mety najstarszego na świecie corocznego maratonu trzy godziny po tym, kiedy linię mety przekroczyli już zwycięzców.

Jak powiedzieli telewizji NBC oficerowie służb wywiadowczych, doszło do kilkukrotnego, przynajmniej dwukrotnego wybuchu. Dwa dodatkowe ładunki wybuchowe zostały rozbrojone.

- Poza wybuchami na mecie Maratonu Bostońskiego eksplodował też ładunek wybuchowy w budynku biblioteki prezydenta Johna F. Kennedy’ego w Bostonie – poinformował rzeczniczka policji bostońskiej Neva Coakley. Budynek biblioteki znajduje się odległości ok. 5 km od mety maratonu. Wybuch spowodował pożar, ale nikt nie został ranny.

Polski konsul w Bostonie Marek Leśniewski-Laas, który śledzi sytuację, powiedział PAP, że nie ma informacji, by wśród ofiar byli Polacy.

- Skończyłem bieg półtorej godziny przed wybuchem. Jeszcze się tam kręciłem z godzinę, więc opuściłem ten teren jakieś 25 minut przed wybuchem, z dziećmi i żoną. Jest to dla mnie bardzo dramatyczna sytuacja, bo przecież mogłem tam być – powiedział Polak, który biegł w maratonie w Bostonie, Grzegorz Popczyk.

Popczyk podkreślił, że skończył bieg ok. godz. 13.00. – Trasa prowadzi przez miejscowości, które sąsiadują z Bostonem. Na miejscu mety było niesamowicie dużo ludzi, niesamowita atmosfera – powiedział.

Dodał, że trasa, którą pod koniec prowadził maraton “to jest szeroka aleja, jedna z głównych w centrum”. – Otoczona płotkami, za którymi było bardzo dużo ludzi, z jednej strony była trybuna. Według mnie było tam kilkadziesiąt tysięcy osób – ocenił Popczyk.

- Ja biegłem w towarzystwie dwóch Polaków, których poznałem w trakcie biegu. Jeden finiszował chwilę przede mną, drugi zaraz za mną. Jeden kolega był z Warszawy, drugi z Piły. Biegli w tym samym czasie co ja, więc podejrzewam, że nic im się nie stało. Jednego spotkałem potem w metrze wracając – powiedział Popczyk.

Polak oszacował, że był wśród 5 tysięcy osób, który ukonczyły bieg pierwsze. – Podejrzewam, że 10-15 tys. osób skończyło bieg – podkreślił Popczyk.

Numer telefonu do konsulatu RP w Nowym Jorku – (01) 917-520-00-32.

Poszkodowani obywatele Kanady powinni się kontaktować w Bostonie z tamtejszym konsulatem kanadyjskim:  (617) 247-5100

Nad Bostonem zamknięto przestrzeń powietrzną. Także nowojorska policja zaostrzyła w poniedziałek środki bezpieczeństwa po doniesieniach o wybuchach w Bostonie.

Bostoński bieg to najstarszy coroczny maraton na świecie. Jest organizowany w stolicy stanu Massachusetts od 1897 roku, zwykle w trzeci poniedziałek kwietnia. W tegorocznym maratonie uczestniczyło 27 tys. osób.

Z powodu tragedii w Bostonie przełożono zaplanowany  mecz hokejowy pomiędzy Ottawa Senators a miejscowym Boston Bruins i wiele imprez sporowych i kulturalnych.

 Moment eksplozji na wideo: