Zmarł sędzia Staniszewski

Odeszli ostatnio Series kwie 17, 2013 at 12:14 pm

Sędzia Staniszewski w uścisku z własnym popiersiem dłuta windsorskiego artysty – Christophera Reesa

Był szczególnie związany ze środowiskiem polonijnym w Windsor w Ontario. Wspomina go prezes KPK okręgu Windsor – Jerzy Barycki:

Polonia żegna sędziego Staniszewskiego

Z głebokim żalem informujemy naszą Polonię w Windsor i w całej Kanadzie, że w dniu 13 kwietnia 2013 roku, w wieku 87 lat odszedł od nas Hon. Paweł I.B. Staniszewski, wielki człowiek, emerytowany sędzia, działacz społeczny oraz filantrop. W swym niezwykle bogatym życiu był zaangażowany zarówno w sprawy społeczności kanadyjskiej jak i polskiej.

Urodził się 4 czerwca 1925 roku w Montrealu w prowincji Quebec w rodzinie polskich emigrantów Rozalii i Juliana  Staniszewskich.

Po skończeniu Osgood Hall Law School w Toronto w 1954, przez kilka lat praktykował jako adwokat. W latach 1968-1990 był Sędzią Sądu Okręgowego w Windsor, a następnie Sądu Najwyższego prowincji Ontario do 1992.

Od młodych lat był działaczem organizacji młodzieżowych i studenckich. Uczestniczył w założycielskim zebraniu Kongresu  Polonii Kanadyjskiej w Toronto w 1944. Był między innymi prezesem Młodzieżowego Kongresu Polonii Kanadyjskiej. W 1946 został najmłodszym w historii sekretarzem generalnym Narodowego Kongresu Polonii Kanadyjskiej. W 1947 był współorganizatorem zjazdu 34 polsko-kanadyjskich klubów młodzieżowych mającego na celu utworzenie Kanadyjskiego Kongresu Polonii Młodzieży. W 1959 został prezesem Kongresu Polonii Kanadyjskiej w Okręgu Toronto.

Był wielkim filantropem wspierającym wiele przedsięwzięć zarówno w Polsce jak i Kanadzie. Wspierał finansowo wiele organizacji i ważne akcje np. Fundusz Pomocy Polsce w czasie stanu wojennego, czy ofiary powodzi w Saquenay, Quebec.

Stworzył wiele stypendiów i fundacji. Jego szczególną troską była młodzież uniwersytecka, dla której ufundował różne stypendia, np. na uniwersytecie w Windsor, York w Toronto, czy Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie.

Za swoje liczne zasługi i zaangażowanie otrzymał wiele wyróżnień oraz odznaczeń od rządu kanadyjskiego i polskiego.

Odszedł od nas wspaniały człowiek, o wielkim i szczodrym sercu, pozostawiając funkcjonujące fundacje, które w dalszym ciągu wspierają szlachetne cele. Sędzia Staniszewski był i pozostanie dla nas pięknym przykładem do naśladowania.

Jerzy Barycki

 

Wspomnienie w The Windsor StarTUTAJ