Rita MacNeil nie żyje

Kanada Series kwie 17, 2013 at 10:08 am

Rita MacNeil

W wieku 68 lat zmarła 16 kwietnia popularna kanadyjska piosenkarka Rita MacNeil. Preferowała repertuar z pogranicza muzyki country i folku, co przyniosło jej szczególną popularność zwłaszcza we wschodnich prowincjach Kanady, gdzie w przeszłości szczególnie chętnie osiedlali się imigrancji ze Szkocji.

Rita MacNeil, urodziła się 28 maja 1944 roku w Big Pond na wyspie Cape Breton w Nowej Szkocji mając siedmioro rodzeństwa. Była olbrzymią gwiazdą nie tylko lokalną. Uchodziła za feministkę. “Serce ze złota plus anielski głos” – mawiano  o niej.

Jej największy przebój “Flying On Your Own” dotarł w 1987 roku na wierzchołki list przebojów nie tylko muzyki country. W Wielkiej Brytanii i Australii największym powodzeniem cieszyła się z kolei piosenka “Working Man” z 1990 roku. W tym właśnie roku MacNeil sprzedawała w Kanadzie (głównie na prowincji) więcej płyt niż jakikolwiek inny krajowy artysta.

Nagrała 24 płyty, sprzedawane w milionach egzemplarzy. Zdobyła 3 nagrody Juno i niezliczoną ilość innych nagród branżowych, przyznano jej Order Kanady.

Matka dwóch córek, pierwsza dama piosenki z Cape Breton, zmarła 16 kwietnia w rezultacie komplikacji pooperacyjnych.

“Flying On Your Own”

“Working Man”