Sądowy spór o zasłonę twarzy

Series kwie 21, 2013 at 10:13 am

Muzułmanka z Toronto, ofiara przemocy seksualnej, walczy o prawo występowania w sądzie w nikabie czyli zasłonie na twarz.

Znana jedynie jako NS 37-letnia kobieta twierdzi, że 15 lat temu napastował ją seksualnie wuj oraz inny krewny. Obecnie pragnie aby sprawiedliwości stało się zadość ale nie chce publicznie okazywać swej twarzy.

W ubiegłym roku Sąd Najwyższy Kanady orzekł, że świadkowie w okreśłonych przypadkach mogą podczas przesłuchania w sądzie nosić zasłony twarzy ze względów religijnych. Jednak nie można zasłaniać się podczas składania przysięgi obywatelskiej.

W miniony poniedziałek sędzia Norris Weisman nakazał, aby zeznająca tego dnia NS przeszła do pokoju na zapleczu, gdzie funkcjonariusza zidentyfikowała jej twarz na podstawie zdjęcia w prawie jazdy.

Adwokaci broniący oskarżonych żądają jednak, aby powódka występowała bez nikabu, ponieważ nie widząc jej twarzy nie są w stanie określić czy właśnie ta osoba była ofiarą za jaką się podaje. Mają również prawo – jak twierdzą – „poznać twarz rzekomej oskarżycielki“.

W sądzie NS wyjawiła, że nikab nosi od 10 lat, ponieważ – jej zdaniem – „nikab pozwala jej się odciąć od od seksualnego środowiska“.

- Nie muszę go zakładać w samochodzie, ponieważ jestem prywatnie u siebie – tłumaczyła przed sądem na pytanie dlaczego nosi zasłonę okazjonalnie. – Zdejmuję ją również gdy odczuwam poranne mdłości. Religia mnie nie zmusza rygorystycznie. Jeśli zasłona powoduje kłopot, np. alergię, można z niej zrezygnować. Nie noszenie nikabu nie umniejsza bycia muzułmaninem.

W związku z tym, że kobieta wyznała że nie zawsze zakłada zasłonę, obrona próbowała zdyskredytować wiarygodność i szczerość tego zeznania.

Sprawa nadal w sądzie. Na razie sędzia odprawił jako biegłego profesora psychologii społecznej, którego uznał za niewiarygodnego eksperta.

Według wielu szkół muzułmańskich zakrywanie twarzy przez kobietę nie jest obowiązkiem, choć jest zalecane, jeśli istnieje obawa o bezpieczeństwo kobiet. Jedynie szkoła hanbalicka nakazuje noszenie nikabu. Zasłanianie twarzy było nakazane prawnie w Afganistanie za rządów Talibów.

W Tunezji, Turcji (w instytucjach państwowych, urzędach, uniwersytetach) i Włoszech obowiązuje zakaz zasłaniania twarzy przez kobiety. Wprowadzenie takiego zakazu jest planowane również w Holandii i Danii, natomiast aktualnie obowiązuje on w Belgii i Francji, całkowicie zakazując zasłaniania twarzy w miejscach publicznych. Belgia jako pierwsza wprowadziła ten zakaz w Europie.