W Kanadzie też miały wybuchać bomby

Kanada Series kwie 22, 2013 at 2:13 pm


Władze Kanady poinformowały oficjalnie w poniedziałek o wykryciu przez agencje wywiadowcze spisku mającego na celu poważny zamach terrorystyczny. Dokonano dwóch aresztowań: w Quebecu i Ontario. Obaj podejrzani stanęli  przed sądem.

Prowadzący konferencję oficerowie RCMP

Według telewizji CTV News za planowanym atakiem kryje się al-Kaida z Iranu, a aresztowani mają powiązania z radykalnymi organizacjami młodzieżowymi. Iran już zaprotestował przeciwko takim sugestiom.

Jak narazie RCMP zdradza tylko niektóre szczegóły dotyczące samego dochodzenia, prowadzonego przez dwa skoordynowane zespoły dochodzeniowe w Montrealu i Toronto, wspomagane przez FBI i U.S. Department of Homeland Security.

Kanadyjska brygada antyterrorystyczna

Na konferencji prasowej w poniedziałek wyżsi oficerowie RCMP zakomunikowali, że celem ataku terrorystycznego było wykolejenie pociągu pasażerskiego VIA na granicy Kanady i USA na trasie z Nowego Jorku do Toronto. W efekcie trwającej od lata 2012 roku operacji pod kryptonimem “Smooth” aresztowano dwóch osobników. Donos o ich podejrzanej działalności napłynął ze strony społeczności muzułmańskiej.

Aresztowani  to 35-letni Tunezyjczyk Chiheb Esseghaier z Toronto i 30-letni Palestyńczyk Raed Jaser z Montrealu z paszportem Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Nie są obywatelami Kanady ale Jaser ma prawo stałego pobytu.

Chiheb Esseghaier, drugi z prawej, wraz z grupą kolegów z National Institute for Scientific Research

Francuskojęzyczne Radio-Canada podało że Esseghaier studiował na Uniwersytecie Sherbrooke, po czym przeniósł sie do Institute National de Recherche Scientifique w Varennes w Quebecu, gdzie rozpoczął przewód doktorski i prowadził badania w laboratorium nanotechnologii profesora Mohammeda Zouroba. Podobno były na niego skargi ze strony kolegów za fundamentalistyczne poglądy religijne, które przeszkadzały innym w pracy. Przykładowo: zdzierał ze ścian plakaty, które mu nie odpowiadały, a na administracji wymógł ustanowienie specjalnego pokoju do modlitw. W jego profilu na portalu Linkedin zamiast zdjęcia twarzy znajduje się czarna flaga organizacji Islamskie Państwo w Iraku – sunnickiej organizacji uznanej za terrorystyczną.

“Choć RCMP była przekonana, że osobnicy ci byli w stanie przeprowadzić te zbrodnicze akcje, nie było jednak zagrożenia dla ludności, pracowników kolei, jej pasażerów bądź infrastruktury” – głosi komunikat, który podkreśla, że atak był “w fazie planowania, nie był jednak nieuchronny”. Funkcjonariusze organów ścigania poinformowali, że ich operacja nie ma związku z zamachem w Bostonie.

Obaj podejrzani stanęli 23 kwietnia przed sądem. Esseghaier w Montrealu, a mieszkający w Scarborough Jaser w Toronto. Ten drugi walczył o zwolnienie za kaucją. Wynajął renomowanego prawnika Johna Norrisa, który wcześniej bronił Omara Khadra oraz członków tzw. Osiemnastki z Toronto. Sąd jednak uznał, że pozostanie w więzieniu do czasu następnej rozprawy, wyznaczonej na 23 maja.

Wiele więcej się nie dowiemy gdyż objęto zakazem publikacji wszelki materiał dowodowy, jaki wypłynie podczas procesu.