Spór rozstrzygnięty – muzułmanka musi odsłonić twarz

Kanada Series kwie 25, 2013 at 4:39 am

Spór w sądzie, jaki toczyła muzułmanka, by móc zeznawać z zasłoniętą twarzą został rozstrzygnięty. Sędzia Norris Weisman zdecydował, że muzułmanka musi jednak usunąć woalkę (nikab) na czas przesłuchania przed sądem.
“Jestem usatysfakcjonowany dowodami, z którymi się zapoznałem, że kobieta chce mieć zasłonę twarzy w sądzie ze względu na jej przekonania religijne. Rozumiem, że jej wiara jest szczera i mocna” – stwierdził Weisman w swoim orzeczeniu – “Zgoda na zasłonienie twarzy nikabem w sądzie (podczas składania zeznań) może jednak stworzyć poważne zagrożenie dla uczciwości procesu. Jest ona kluczowym świadkiem oskarżenia, jej wiarygodność jest podstawą całego przewodu sądowego.”
Dla przypomnienia – 37 letnia kobieta oskarżyła swojego wuja i kuzyna o nadużycia seksualne w latach 1982 – 1987. Obrońca wuja, Enzo Battigaglia, twierdził, że zeznania kobiety z odsłoniętą twarzą są niezbędne dla uczciwego procesu.
- Decyzja sędziego wynika z centralnej roli świadka, jaką pełni kobieta – stwierdził adwokat. Zaznaczył jednak, że nie domagałby się zdjęcia nikabu, gdy wiarygodność nie byłaby zagrożona, na przykład w przypadku, gdy pracownik banku podaje fakty o nadużyciach finansowych.
Kobieta, której personalia nie zostały podane do wiadomości publicznej nie zawsze zasłania twarz nikabem. Zdejmuje go w pracy, a także gdy prowadzi samochód. Stwierdziła jednak, że gdy ma mówić o sprawach związanych z nadużyciami seksualnymi pragnie zasłonić swoją twarz.

Spór o nikab na twarzy kobiety podczas sądowego procesu toczy sie od 2008 roku. Sprawa trafiła już do Sądu Najwyższego. Przekazał on jednak sprawę do ponownego rozpatrzenia sądowi w Ontario.
Pisaliśmy już na ten temat tutaj.