Maszerują Sikhowie

Lokalnie Series kwie 28, 2013 at 12:27 pm

Dzisiaj Sikhowie świętują swój Nowy Rok. W Toronto o godz. 13:00 ruszyła gigantyczna parada z okazji tak zwanego Khalsa Day. Ponad 50 tysięcy ludzi bierze w niej udział, a swój finał znajduje tradycyjnie na Nathan Philips Squre czyli pod Ratuszem Miejskim Toronto.

Masowemy pochodowi towarzyszą orkiestry i liczne pojazdy. Rusza on po odśpiewaniu hymnów, pieśni i tradycyjnym bezpłatnym posiłku.

Parada z okazji Khalsa Day rośnie w siłę z roku na rok. Najpierw był to 2-tysięczny pochód z Malton do Etobicoke.  Obecnie jest to trzecia najbardziej masowa impreza w Toronto. Większe są tylko gejowska Parada Dumy i karaibska Caribana.

W tym roku na paradzie Sikhów nie brakuje jako gości czołowych kanadyjskich polityków: premiera Ontario Kathleen Wynne, nowego przywódcy Liberałów Justina Trudeau oraz szefa NDP Thomasa Mulcaira.

Przy okazji Sikhowie dokonują zbiórki na rzecz Daily Bread Food Bank. W ubiegłym roku udało im się zebrać 15 tysięcy funtów żywności.

Sikhowie na Nathan Philips Square w 2012 roku

Khalsa Day (z arabskiego: Dzień czystości) polega na manifestacji wspólnoty Sikhów, którzy przeszli inicjację i noszą przy sobie jako oznakę przynależności pięć przedmiotów na K oraz noszą przydomek Singh lub Kaur. Khalsę założył dziesiąty guru sikhów Guru Gobind Singh w roku 1699 początkowo jako zakon wojskowy mający bronić sikhów przed prześladowaniami ze strony muzułmanów.

Sikhizm jest religią powstałą w XV wieku w Indiach w prowincji Pendżab. Jej założycielem był Guru Nanak. Obecnie na świecie jest ok. 24 milionów wyznawców tej religii (sikhów) – żyją oni głównie w indyjskim Pendżabie, ale posiadają także liczną kilkumilionową diasporę rozsianą po krajach dawnego Imperium Brytyjskiego i w USA.

Sikhizm wymaga od swoich wyznawców szczegółowego przestrzegania zasad moralności, diety i sposobu ubierania się. Ważnymi punktami etyki sikhizmu są: wymóg samodzielnego utrzymywania się z uczciwej pracy, wzajemnego wspierania się i służby dla całej społeczności oraz równości wszystkich wyznawców.