Burmistrz broni restauratorów przed naczelnym lekarzem

Lokalnie Series kwie 29, 2013 at 8:03 am

Burmistrz Rob Ford wylał kubeł zimnej wody na propozycję głównego lekarza Toronto, który zalecił, aby miejskie restauracje sieciowe drukowały w swych jadłospisach informacje odnośnie kaloryczności każdej potrawy.

Zdaniem dr. Davida McKeowena, przede wszystkim restauracje powinny informować swoich klientów o tym ile kalorii oraz ile soli posiada każda serwowana potrawa. Informację taką powinno zawierać menu, na wzór nalepek na produktach żynościowych. Doktorowi wydaje się to świetnym pomysłem, więc naciska na rząd prowincyjny w celu wprowadzenia odgórnych zarządzeń. Pozwoli to – jego zdaniem – skuteczniej zwalczać otyłość i wysokie ciśnienie.

Pomysł ten ujawnił w audycji radia Newstalk1010 burmistrz Rob Ford, który jest gościem cyklicznej audycji.

- Myślę, że ludzie są wystarczająco mądrzy, aby wiedzieć co mogą jeść, a czego unikać – powiedział Ford. – Natomiast mierzenie kaloryczności i umieszczanie danych w jadłospisach bardzo uprzykrzy życie biznesom restauracyjnym. Nie mam zamiaru obciążać ich dodatkowymi restrykcjami. Utrzymanie się na powierzchni w tym biznesie i w tym mieście jest już wystarczająco dużym wysiłkiem.

Dr McKeown chce aby nowy przepis dotyczył tych restauracji, które mają co najmniej 10 lokalizacji na terenie Kanady lub obroty w wysokosci 10 mln rocznie. Podobny przepis zacznie wkrótce obowiązywać w Stanach Zjednoczonych.

Prowincyjna minister zdrowia Deb Matthews przyznaje, że jej rząd rozważa tę opcję i na razie  wysłuchuje rekomendacji specjalistów.