Tim Hudak chce nowych wyborów w Ontario

Lokalnie Series kwie 29, 2013 at 6:09 am

Tim Hudak

Ontaryjska Partia Konserwatywna będzie naciskać, by rozpisane zostały nowe wybory. Zdaniem lidera partii Tima Husaka wystarczającym powodem, by sprawdzić zaufanie wyborców do obecnie sprawujących władzę w prowincji Liberałów jest afera związana z kosztami przerwania budów dwóch elektrowni w Mississauga i Oakville. Zamknięcie pierwszej kosztowało podatników 275 milionów dolarów, o 85 milionów więcej od sum podawanych przez rząd. Koszt zamknięcia drugiej nie jest jeszcze znany, audyt wciąż trwa, ale już teraz wiadomo, że będzie on o wiele wyższy od 40 milionów – sumy,którą podają władze.
Sprawa rozpisania nowych wyborów ma być poruszona na najbliższym posiedzeniu Parlamentu Prowincji, ale Liberałowie mogą nie dopuścić, by taki punkt pojawił się w programie obrad.

Torysi oceniają, że cały koszt decyzji Liberałow o zamknięciu budów będzie oscylował wokól astronomicznej sumy miliarda dolarów.

Raport audytora, który dokładnie określi straty, jakie poniósł budżet Ontario z powodu decyzji Liberałów będzie znany dopiero w sierpniu.
Premier Ontario Kathleen Wynne ma zeznawać w sprawie elektrowni przed parlamentarną komisją prawodawstwa o sprawiedliwości w tym tygodniu.
Przed niedawno mianowaną premier stoi jeszcze jeden, niezwykle trudny próg do przekroczenia – jeżeli chce zachować stanowisko bez rozpisywania przedterminowych wyborów. To uchwalenie nowego budżetu prowincji. Ma to nastąpić w najbliższy czwartek. W ubiegłym tygodniu minister finansów Ontario Charles Sousa zapowiedział obnizenie deficytu finansowego prowincji z 9800000000 dolarów do 5000000000.
Czy budżet w tej postaci zostanie uchwalony, zależeć będzie od tego, czy urzędującej premier uda się zebrać większość w Parlamencie, która zgodzi się taki budżet przegłosować.