Czy Plotnikow zwerbował Carnajewa?

Kanada Series kwie 30, 2013 at 6:12 pm

William Plotnikov

Kanadyjski bokser rosyjskiego pochodzenia mógł zwerbować do działalności terrorystycznej Tamerlana Carnajewa, jednego z dwóch braci odpowiedzialnych za zamachy w Bostonie. Tak twierdzi dziennik „Nowaja Gazieta”.

Bokserem był pochodzący z Rosji obywatel Kanady, William Plotnikow. Zdaniem dziennika podczas podróży do Dagestanu, Tamerlan dzięki pośrednictwu Plotnikowa, spotkał bojowników pochodzących z Dagestanu i Palestyny.

23-letni Plotnikow przesłuchiwany przez rosyjskie służby bezpieczeństwa podał listę osób pochodzących z Północnego Kaukazu i znajdujących się w Stanach Zjednoczonych i Europie, z którymi kontaktował się za pośrednictwem portali społecznościowych. Wśród wymienionych przez niego osób znajdował się Tamerlan Carnajew. Wkrótce po zwolnieniu z rosyjskiego aresztu Plotnikow dołączył do czeczeńskiej organizacji walczącej z Rosją. Zginął w ubiegłym roku podczas walk z rosyjskimi służbami bezpieczeństwa w Dagestanie.

Nie jest jasne, czy Carnajew i Plotnikow w ogóle osobiście się spotkali. Mogło tak się stać, bo starszy z braci Carnajewów odwiedził rodzinę w Toronto, w czasie gdy mieszkał tam Plotnikow. Jednocześnie obaj trenowali boks, pochodzili z Rosji i mieli podobne problemy związane z adaptacją w nowej ojczyźnie.

„Nowaja Gazieta” twierdzi, że kluczową postacią odpowiedzialną za radykalizację poglądów i podjęcie decyzji o zamachach Carnajewa był Machmud Mansur Nidal. Rosyjskie służby podejrzewały go o rekrutowanie dżihadystów i właśnie dlatego, jak ujawnia dziennik, prosiły FBI o sprawdzenie Carnajewa po powrocie do Stanów Zjednoczonych.

19-letni Nidal, którego rosyjskie służby oskarżały go m.in. o zorganizowanie zamachu w stolicy Dagestanu Machaczkale, w którym zginęło 13 osób, zginął w niejasnych okolicznościach miesiąc po spotkaniu z Carnajewem.

26-letni Tamerlan Carnajew zginął podczas policyjnego pościgu po dokonaniu zamachów, których dokonał z 19-letnim bratem Dżocharem na mecie maratonu w Bostonie. Dwie bomby, które tam podłożyli zabiły trzy osoby, raniły ponad 260. Dżochar Carnajew został aresztowany i czeka na proces. Grozi mu kara śmierci.