Minister Kenney zaostrza kurs wobec pracodawców

Kanada Series maj 1, 2013 at 4:54 am

Minister imigracji Jason Kenney wprowadza zmiany w systemie zatrudniania pracowników spoza granic Kanady. Od tej pory nie będą mogli pracować za niższą stawkę niż ich kanadyjscy koledzy. Zmianę tę spowodowała praktyka wielu przedsiębiorców, którzy sprowadzali tańszą siłę roboczą z zagranicy na miejsce zwalnianych z pracy Kanadyjczyków. Praktyka ta zdobyła ogólnokrajowy rozgłos za sprawą Royal Banku, który zwolnił swoich długoletnich pracowników, by zastąpić ich  tańszymi importowanymi z biedniejszych krajów Trzeciego Świata.

Royal Bank zwolnił 60 długoletnich pracowników, a na ich miejsce przyjął tańszych, sprowadzonych z Indii. Praktyka ta oburzyła opinię publiczną i ministra imigracji.

Ta decyzja ministra spowodowała gwałtowny sprzeciw kanadyjskich przedsiębiorców, którzy korzystali na dotychczasowej liberalnej polityce rządu w stosunku do tymczasowych pracowników zagranicznych. Kanadyjska Izba Gospodarcza wydała oświadczenie, w którym stwierdziła, że nowe przepisy szkodzą kanadyjskim przedsiębiorstwom.
Kenney stwierdził, że spodziewał się takiej reakcji, ale nie zamierza ustępować pod naciskiem żadnego lobby, a jego podstawowym zadaniem jest ochrona kanadyjskiego rynku pracy. Stwierdził też, że dotychczasowy system był przez niektórych przedsiębiorców nadużywany.
Minister nie poprzestał na wymogu wyrównania zarobków obu grup pracowników. Ma też zostać zlikwidowana przyspieszona procedura uzyskiwania pozwoleń na pracę obcokrajowców. Obie zmiany są częścią szerszej zmiany polityki imigracyjnej, która ma na celu dostosowanie polityki imigracyjnej do potrzeb kanadyjskiego rynku pracy.
Zmiany te nie będą miały wpływu na sprowadzanie z zagranicy robotników sezonowych pracujących w rolnictwie, ponieważ dowiedziono brak siły roboczej w tej branży.