Nowy budżet Ontario – szyty na miarę NDP

Kanada Series maj 3, 2013 at 3:52 pm

Gotowy jest nowy budżet prowincji. Minister Finansów Charles Sousa był bardzo zadowolony. Zobaczymy, czy zaakceptują go posłowie.

Ale zanim ogłoszono budżet, najpierw pani premier Kathleen Wynne musiała sie tłumaczyć przed parlamentarną komisją z marnotrawstwa, jakiego dopuścił się rząd Liberałów podczas likwidacji rozpoczętych budów elektrowni gazowych w Mississauga i Oakville. Podczas przesłuchań pod przysięgą wyszły na jaw rządowe matactwa i unikanie odpowiedzialności.
Mając świadomość kompromitacji i niewielkich szans w wyborach, Kathleen Wynne nie miała innego wyjścia i  tak skonstruowała nowy budżet prowincji, by kupić głosy partii NDP zaspokajając większość ich żądań. Dlatego ogłoszony przez ministra finansów Charlesa Sousę nowy budżet został napisany praktycznie pod dyktando Andrei Horwath.

I tak – dziesięć milionów kierowców ma płacić o 15 procent niższe ubezpieczenia samochodowe, choć nie wiadomo kiedy to się stanie. Mają być poszerzone autostrady i dobudowane pasy dla pojazdów z większą ilością pasażerów. Będą one płatne dla pojedynczych kierowców. 100 milionów dolarów przeznaczy rząd na budowę dróg i mostów na północy Ontario. Na rozwój północy prowincji przeznaczone zostanie 2 centy podatku z każdego litra sprzedanej benzyny do samochodów. Policja otrzyma 12,5 miliona dolarów na utrzymanie specjalnej jednostki do walki z gangami. Osoby na zasiłku społecznym dostaną jednoprocentową podwyżkę. Na podobną podwyżkę świadczeń mogą liczyć też osoby niepełnosprawne. Dodatkowe fundusze otrzyma też komunikacja publiczna. Prawie 200 milionów dolarów więcej zostanie wydanych na budowę domów seniora i domów dla rodzin o niskich dochodach.
Gorzej za to będą mieli przedsiębiorcy. Nie będą mogli liczyć na dotychczasowe ulgi podatkowe.
Deficyt prowincji wyniesie w przewidywanym budżecie prawie 12 miliardów, a jej zadłużenie wzrośnie do astronomicznej sumy 272 miliardów dolarów.
- Aby wygrać poprzednie wybory Liberałowie kupili głosy mieszkańców Mississauga i Oakville wyrzucając w błoto pół miliarda dolarów. Teraz chcą zrobić to samo – kupują głosy Nowych Demokratów, tylko cena jest dwukrotnie wyższa – skomentował projekt budżetu szef ontaryjskich Konserwatystów Tim Hudak.

Aby poznać szczegóły kliknij tutaj