Kathleen Wynne do Andrei Horwath: Czas podjąć decyzję!

Kanada Series maj 7, 2013 at 2:59 am

Perspektywa przedterminowych wyborów nie jest dla premier Kathleen Wynne zachęcająca. Nowe wybory najprawdopodobniej sprawiłyby, że Pani Premier musiałaby opuścić fotel, w którym tak na dobre jeszcze się nie usadowiła.

- Czas już podjąć decyzję – mówi premier Ontario Kathleen Wynne i w ten sposób ponagla szefową Nowych Demokratów Andreę Horwath, by poparła projekt budżetu.

Jak wiadomo rządzący w Ontario Liberałowie nie dysponują wystarczającą ilością głosów w Parlamencie Ontario, by przegłosować budżet głosami swoich posłów. Mniejszościowy gabinet Kathleen Wynne musi prosić o wsparcie jedną z pozostałych partii – Postępowych Konserwatystów albo Nowych Demokratów. Po skandalu ze zmarnotrawieniem przez liberalny rząd  prawie miliarda dolarów, Konserwatyści “poczuli krew” i prą do wyborów. Ich szef Tim Hudak już dawno zapowiedział, że posłowie jego partii nie zagłosują za budżetem stworzonym przez Liberałów.

W tej sytuacji Kathleen Wynne nie ma wyboru. Może liczyć tylko na ewentualne poparcie Andrei Horwath i Nowych Demokratów. Nowa pani premier doskonale zdaje sobie sprawę, że po latach rządzenia prowincją w taki sposób, ani ona, ani jej partia nie mają najmniejszych szans na zwycięstwo w ewentualnych przyspieszonych wyborach.
Jeżeli uda się ich uniknąć, Wynne może liczyć, że nastroje społeczne do końca kadencji uspokoją się, ludzie zapomną o skandalach i polityczna karta się odwróci.
Dlatego budżet, jaki powstał pod jej nadzorem odzwierciedla większość postulatów Nowych Demokratów. Premier Wynne liczy, że w ten sposób skusi Andreę Horwath do głosowania za uchwalniem budżetu.
W poniedziałek w programie CBC “Metro morning” Wynne powiedziała to wprost: “Pracowałam nad tym, by większośc żądań NDP została w projekcie budżetu spełniona” – stwierdziła.
Dodała przy tym, że spodziewa się w najbliższych dniach spotkać się z Andreą Horwath i że jest otwarta na dyskusję nad projektem budżetu. Dała przy tym do zrozumienia, że czas negocjacji jest ograniczony
- Mam wrażenie, że czas na rozmowy upływa teraz i my musimy podjąć decyzję – powiedziała Wynne w programie “Metro Morning”. – Pracowaliśmy bardzo ciężko by budżet odzwierciedlał to, co uważam za istotne dla potrzeb mieszkańców Ontario. Wiele z nich pokrywa się z postulatami NDP.

Istotnie – projekt budżetu wygląda tak, jakby był pisany pod dyktando Nowych Demokratów, ale Andrea Horwath waha się. Z jednej strony budżet w takim kształcie jest kuszący, z drugiej zaś poparcie w tej sytuacji Liberałów, to podżyrowanie działań tego rządu z wszelkimi konsekwencjami w przyszłych wyborach.
Szefowa NDP powiedziała, że przeprowadza konsultacje społeczne, z których wynika, że “ludzie nie są zadowoleni ze sposobu w jaki sprawuje władzę ten rząd.”
- Z jednej strony ludzie widzą, że budżet odzwierciedla ich potrzeby – stwierdziła Horwath – Z drugiej zaś mają doświadczenie z funkcjonowaniem liberalnego rządu, jak wielu obietnic i zobowiązań nigdy nie wypełnił.
Obserwatorzy sceny politycznej odbierają jej słowa jako chęć podbicia stawki i ugranie jeszcze więcej dla siebie. Kathleen Wynne to doskonale rozumie, ale daje do zrozumienia, że jakieś jeszcze ustępstwa są możliwe, ale mają swoje granice.
- Jestem gotowa na rozmowy, ale nie będę pisała budżetu prowincji od początku – mówi wprost pani premier Ontario.
Nowi Demokraci mają we wtorek spotkać się i dyskutować – czy poprzeć budżet i rząd Kathleen Wynne, a przez to wziąć częściową odpowiedzialność za jego działania, czy go odrzucić i w ten sposób wystawić się na ryzyko przedterminowych wyborów?

Twardy orzech do zgryzienia. Każda decyzja jest ryzykowna.
Jedno nie ulega wątpliwości – Andrea Horwath i jej koledzy muszą podjąć decyzję. Czasu pozostało niewiele.

Andrea Horwath ma twardy orzech do zgryzienia