Nie dobiegła do mety

Lokalnie Series maj 7, 2013 at 5:25 am

Emma Van Nostrand

18-letnia Emma Van Nostrand z miejscowości Sydney z Nowej Szkocji nie dobiegła do mety torontońskiego maratonu. Na cztery kilometry przed metą upadła na jezdnię w pobliżu Palais Royale na Lake Shore Boulevard. Jeden z mężczyzn, którzy dopingowali biegnącym rzucił się na pomoc w chwili, gdy zobaczył grupę biegaczy skulonych nad leżącą dziewczyną.
- Podbiegłem, żeby zobaczyć, czy mogę się w czymś przydać – opowiadał później reporterom Andrew McKay – Oczywiście nikt nie miał telefonu, więc zadzwoniłem na 911 i powiedziałem, że potrzebna jest karetka.
Jeden z biegaczy był przeszkolony w udzielaniu pierwszej pomocy i to on próbował reanimować Emm® Van Nostrand. Czynił to do czasu przyjazdu karetki pogotowia ratunkowego.
Emma zmarła na miejscu. Nie udało jej się uratować.

Wykonana w szpitalu autopsja wykazała, że Emma była chora na serce. Ta choroba nie była wrodzona i była trudna do zdiagnozowania. Ojciec biegaczki, Steve powiedział, że jego córka przygotowywała się do biegu w Toronto od jesieni ubiegłego roku pod okiem osobistego trenera. Marzyła o tym, by w przyszłości wystartować w biegu maratońskim w Bostonie.
Emma skończyła właśnie szkołę średnią i była już zaakceptowana przez Dalhousie University jako studentka pierwszego roku na wydziale neurologii. Kilka dni przed biegiem razem z rodzicami kupiła już meble do swojego pokoju w akademiku.
Pożegnanie Emmy odbędzie się pod koniec tygodnia w Cape Breton.

Więcej szczęścia miał 47-letni mężczyzna, który upadł na jezdnię na Lake Shore Boulevard w pobliżu Fort York. Nie dawał znaków życia. W pobliżu był lekarz, który wraz z innymi biegaczami podjął się reanimacji mężczyzny. Przybyli na miejsce ratownicy medyczni użyli defibrylatora by przywrócić mężczyźnie funkcje życiowe. Udało się.
Mężczyzna został przewieziony do szpitala. Odzyskał przytomność i mógł rozmawiać z sanitariuszami.