W rajach podatkowych będzie mniej komfortowo

Kanada Series maj 9, 2013 at 6:21 am

Raje podatkowe na świecie. Jeśli chcesz zobaczyć powiększenie mapy kliknij tutaj

Nie od dziś wiadomo, że najbogatsi, by uniknąć płacenia podatków transferują swoje pieniądze do “rajów podatkowych”, czyli takich państw, gdzie podatków płaci się mało albo wcale. Do takich “rajów” należał maleńki Cypr, który przestał być mekką dla bogaczy szukających bezpiecznego miejsca dla swoich pieniędzy po tym, jak szukający wyjścia z kryzysu finansowego rząd Cypru zdecydował się na jednorazowe opodatkowanie wkładów bankowych 20-procentowym podatkiem.

Na Cyprze świat ludzi bogatych jednak się nie kończy. Miejsc, w których można ukryć przed fiskusem swoje pieniądze jest na świecie sporo. Rządy wszystkich krajów o tym wiedzą, ale niewiele robią, bo bogaci robią wszystko, by ukryć transfery swoich pieniędzy.
Śledzenie tych tranferów nie jest sprawą prostą, a jeszcze trudniejszą jest udowodnienie, że celem tych transakcji jest oszustwo podatkowe. Wymaga to specjalistycznej wiedzy i odpowiedniego oprzyrządowania.

Minister Skarbu Gail Shea

Rząd premiera Harpera mimo tych trudności postanowił powalczyć z bogatymi oszustami podatkowymi transferującymi swoje zyski poza granice Kanady. Powołał do życia ekipę złożoną z sześciu do dziesięciu wysoko kwalifikowanych śledczych analityków finansowych, których zadaniem będzie wykrycie oszustw podatkowych i odzyskanie miliardów dolarów z niezapłaconych podatków.

- Każdy, kto próbuje ukryć duże sumy pieniędzy poza granicami Kanady aby uniknąć płacenia podatków, powinien zadeklarować wszystkie swoje aktywa już teraz, zanim agencja sama się do niego pofatyguje – powiedziała  Minister Skarbu, Gail Shea na konferencji prasowej w środę.

Powołanie specjalnej agencji śledczej będzie kosztowało przez najbliższe pięć lat 30 milionów dolarów. Pieniądze na to znalazły się w budżecie Canadian Revenue Agency (CRA). Część z nich przeznaczona była na budowę systemu zmuszającego banki do meldowania CRA wszelkich transferów pieniężnych powyżej 10 tysięcy dolarów. Resztę ministerstwo zaoszczędzi na innych wydatkach w ramach swojego budżetu.
Nowe regulacje prawne, mające na celu zwalczanie oszustw podatkowych, weszły w zycie w marcu tego roku.  Wśród nich znalazł się również taki, który pozwala na wysokie nagrody dla osób, które zgłoszą CRA  oszustwa podatkowe.

Wzmożone wysiłki w celu zwalczania oszustw podatkowych przez rząd Kanady, ale też rządy większości wysoko rozwiniętych krajów mają  dwie przyczyny – gospodarczą i polityczną.
Rządy na całym świecie były bardzo zakłopotane, gdy pod koniec marca wyciekło do mediów za pomocą Międzynarodowego Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych ponad dwa i pół miliona informacji o rachunkach w zagranicznych rajach podatkowych świadczących o astronomicznych sumach pieniędzy, które nigdy nie zostały opodatkowane.

Tak na dobrą sprawę nikt nie jest w stanie powiedzieć  ile pieniędzy traci kanadyjski budżet każdego roku z powodu transferu zysków do rajów podatkowych. Ostrożne szacunkowe obliczenia wskazują na sumę 7800000000 dolarów ponoszonych przez budżet strat w skali rocznej.

Minister Shea stwierdziła, że działania egzekucyjne w stosunku do wykrytych nielegalnych tranferów pieniężnych do rajów podatkowych wyniosły od 2006 roku 4500000000 dolarów.
To, co się do tej pory udało wykryć, to wierzchołek góry lodowej – twierdzą specjaliści. Nowy zespół śledczy powołany przez rząd, ma za zadanie odkryć większą część tej góry .