Gdzie jest Tim Bosma? Znaleziono samochód!

Kanada Series maj 11, 2013 at 9:24 am

32-letni Bosma z żoną i córeczką

Pomimo niezwykle intensywnych poszukiwań na wielką skalę i dramatycznych apeli rodziny, wciąż pozostaje niewyjaśnione porwanie mieszkańca Ancaster.

32-letni Timothy Bosma, niezależny kontraktor budowlany, ogłosił na Kijiji i w Auto Trader, że ma do sprzedania auto typu pickup: czarny 2007 Dodge Ram. Odwiedziło go (pieszo?) dwóch mężczyzn prosząc o próbną jazdę. Od tego czasu czyli od 21:30 w poniedziałek 6 maja – wszelki ślad po właścicielu i po jego samochodzie zaginął. W sobotę aresztowano jednego porywacza ale los Bosmy nadal nie jest znany.

Timothy Bosma

Policja użyła olbrzymich środków aby wyjaśnić zagadkę. W teren ruszyło 150 policjantów, wzmocnione patrole zmotoryzowane, piesze z psami i na quadach.  Szukano go z powietrza i na wodzie. Bezskutecznie.

Zrozpaczona żona Timothy’ego wystąpiła w telewizji z dramatycznym apelem do porywaczy: - To tylko samochód. Nie ma powodu, aby robić Timowi krzywdę. To

Brat i żona apelują do porywaczy

najdroższa mi osoba na świecie, ojciec mojego dziecka. Wy go nie potrzebujecie, ja i moja córka go potrzebujemy. Pozwólcie mu wrócić – błagała Sharlene Bosma.

- Jest normalnym, przeciętnym człowiekiem, przyjaznym i ufnym, bez żadnej podejrzanej przeszłości, kochającym swoją rodzinę i poświęcającym jej cały czas wolny – mówił brat porwanego.

Na konferencji prasowej w piątek policja powiedziała, że auto Bosmy widziano również w Brantford, w okolicy przemysłowej, gdzie odnaleziono telefon komórkowy porwanego. W jaki sposób namierzono wyłączony i pozbawiony karty telefon – pozostaje tajemnicą policji. Został on wyłączony wkrótce po zniknięciu Bosmy. Ostatni sygnał wysyłany z niego określono post factum (policja już to potrafi!) – w odległości około 50 km od Ancaster.

- Wszystko wskazywało na to, że auto zmierzało do rezerwatu indiańskiego pod Grimsby – zdradził detektyw Matt Kavanagh z sekcji zabójstw. Sekcja ta przejęła dochodzenie ze względu na – jak to określono – niezwykłe okoliczności towarzyszące sprawie.

Policja zwróciła się do okolicznych firm w Brantford, aby przejrzały swoje nagrania z systemów bezpieczeństwa, być może zauważą coś podejrzanego. Numer samochodu Bosmy: 726 7ZW.

Policji udało się także zanalizować połączenia komórkowe z telefonu jednego z dwóch porywaczy.  Telefon zarejstrowany był pod fałszywym nazwiskiem.

Timothy Bosma poszukiwany jest od 6 maja

Wynikło jednak z nich, że dwaj poszukiwani mężczyźni testowali już podobny samochód dzień wcześniej, w niedzielę, w Etobicoke. Właścicielowi samochodu nic się nie stało ale wydało mu się podejrzane, że do jego firmy w przemysłowej dzielnicy Etobicoke dwaj mężczyźni nadeszli pieszo. Podczas jazdy prowadził jeden z przybyłych, podczas gdy drugi usiadł z tyłu za wlaścicielem pojazdu.

- Szczęściem dla niego właściciel jest potężnym mężczyzną, który z pewnością dałby radę obu napastnikom - powiedział

Długi wyraz na nadgarstu, na dodatek otoczony ramką nie jest ani typowy ani popularny – twierdzi artysta od tatuaży William Moncrieff.

detektyw Kavanagh.

Porywacze opisywani zostali  jako dwaj średno wysocy młodzi ludzie w wieku dwudziestu kilku lat o silnej budowie i ciemnych włosach. Jeden z nich mial tatuaż na nadgarstku, w miejscu gdzie nosi się zegarek: obramowany napis “Ambition”.

To właśnie on został aresztowany w sobotę podczas jazdy Cawthra Rd. w Mississaudze. Policja ujawniła jego nazwisko – to 27-letni Dellen Millard.

Superintendent Dan Kinsella zdradził, że Millardowi postawiono dotychczas zarzuty porwania Bosmy i kradzieży jego samochodu. Priorytetem jest odnalezienie porwanego.

Dellen Millard w wieku 14 lat (1999).

Rodzina Millarda zarządzała lokalnymi liniami lotniczymi Millard Air, które obsługiwały czarterowe loty z Toronto i Waterloo. Millard był swego czasu posiadaczem rekordu świata jako najmłodszy pilot helikoptera w samodzielnym locie – miał wówczas 14 lat. Policja przeszukała hangar firmy w Hamilton.

Policja z Hamilton, Brantford oraz OPP prowadzi nadal intensywne poszukwania Bosmy oraz jego samochodu i zwraca się za pośrednictwem mediów z kolejnym apelem do społeczeństwa o

Delen Millard (zdjęcie z profilu Andrew Michalskiego w Facebooku).

pomoc, a do ewentualnych sprawców przestępstwa i ujawnienie się.

Sprawa niezwykle poruszyła mieszkańców Ontario. Dla chcących pomóc policji otworzono specjalną linię telefoniczną: 905-546-2100.  Swą pomoc gwarantują sprzedawcy samochodów, którzy twierdzą przy okazji, że ten rodzaj samochodów często wywożony jest za granicę gdzie uzyskuje dużo wyższą cenę niż na kanadyjskim rynku. Nawet jeśli sprzedawany jest tylko na części zamienne. Jest to jeden z największych pickup–ów na rynku. Sam silnik waży tonę i można go sprzedać za około 6500 dol.

Pomóc chcą również media, nieustannie monitorując tą sprawę.

- Czyżby determinacja złodzieja samochodów mogła posunąć się do najgorszego? – pytają reporterzy. – Świadomość tego sprawia, że wszystkim nam tak bardzo zależy na jak najszybszym wyjaśnieniu tej sprawy.

Nagłośnienie jej przez media oficjalne i media społeczne spowodowało olbrzymią liczbę doniesień na policję (ok. 400) o podejrzanych obserwacjach. Do tego stopnia olbrzymią, że policja przyznała, że nie jest w stanie zweryfikować wszystkich.

Policja nie wątpi, że schwyta złoczyńców. Już ustaliła, wiele połączeń dokonywanych z numeru komórki, której użyto aby skontaktować się z Bosmą w sprawie kupna auta. Idąc krzyżowym tropem policja wykryła nowe połączenia, dokonywane głównie  w zachodnim Toronto. Kwestia ustalenia tożsamości jest kwestią czasu. Czy jednak gwarantuje to szczęśliwy powrót Timothy’ego Bosmy do domu?

W niedzielę (Dzień Matki) z dramatycznym apelem o uwolnienie syna wystąpiła w mediach matka Tima, Mary Bosma. – Moim jedynym marzeniem jest szczęśliwy powrót syna – powiedziała.

W niedzielę 12 maja policja odnalazła poszukiwany samochód Bosmy w kontenerze-trailerze na podjeździe domu matki Millarda, Madeleine,  w Kleinburgu. Zdaniem sąsiadów pojawił się on tam w czwartek.

Bosma nadal pozostaje zaginiony, a aresztowany Millard – jak należy się domyślać – milczy, objęty protekcją adwokata. Wchodziło nawet w grę jego rychłe zwolnienie z aresztu, gdyby nie fakt, że śledczy ustalili, że znaleziony w Kleinburgu samochód jednak należał do Bosmy. Auto przewieziono do Hamilton. Trwa badanie jego wnętrza na obecność DNA.

Przeszukano też dokładnie dom aresztowanego Millarda. Mieszkał samotnie odkąd pół roku temu zmarł jego ojciec.

W środę Millard stanie przed sądem na rozprawie ustalającej wysokość kaucji, za którą sąd zgodzi się aby odpowiadał on na zarzuty z wolnej stopy.

Jeśli policji nie uda się wydobyć zeznań Millarda w odpowiednio szybkim czasie aby uratować życie Bosmie – sprawa zakończy się nie tylko tragedią ale również skandalem i kompromitacją sił śledczych.