Grozi nam alkoholowa posucha

Lokalnie Series maj 11, 2013 at 6:25 am

Jeżeli ktoś ma ochotę na świętowanie Święta Królowej Victorii (Victoria Day) z odrobiną alkoholu, to radzimy zakupić odpowiednie trunki wcześniej. Może się okazać, że zakup alkoholu w przeddzień święta będzie niemożliwy. Pracownicy zatrudnieni przez LCBO grożą strajkiem.

Kierownictwo LCBO i reprezentujący pracowników związek zawodowy Ontario Public Service Employees Union (OSPEU) mają tylko tydzień na to, by dojść do porozumienia by uniknąć strajku w przeddzień długiego weekendu z okazji Victoria Day.
Spór toczy się o status pracowników LCBO i dyskryminację, jaka ich dotyka ze strony pracodawcy, a więc w tym przypadku rządu  prowincyjnego i Parlamentu Prowincji, jako że właścicielem przedsiębiorstwa LCBO jest prowincja Ontario.
Związek zawodowy uważa, że LCBO celowo klasyfikuje regularną całoroczną obsługę klienta przez zatrudnionych na niepełny etat pracowników, w większości kobiet,  jako pracę jak “na co dzień” – i dzięki temu może im płacić mniej, niż tym, którzy zatrudnieni są na pełnych etatach. Chodzi głównie o wypłatę za pracę w święta i wolne soboty.
Większość pracowników LCBO, to ludzie zatrudnieni w niepełnym wymiarze godzin. Tylko 15 procent ze wszystkich osób pracujących w LCBO, to pracownicy pełnoetatowi. Dzięki temu przedsiębiorstwo nie musi wypłacać dodatkowych pieniędzy za pracę w dni, w których pracownikom zatrudnionym na pełen etat należą się podwyższone stawki. To dyskryminacja – twierdzą związkowcy.
Dotychczasowy kontrakt między reprezentującym 7000 pracowników LCBO związkiem zawodowym, a kierownictwem firmy wygasł 31 marca. Od tamtej pory toczą się negocjacje nad nową umową zbiorową.
Poza kwestiami opłacania pracowników niepełnoetatowych spór toczy się o kwestie dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy. Ale te sprawy wydają się łatwiejsze do wynegocjowania.