Masy lodu zmiażdżyły kilkanaście domów

Kanada Series maj 12, 2013 at 2:23 pm

Do pociągu towarowego kruszącego ściany jak papier przyrównali mieszkańcy Ochre River w Manitobie masy lodu zniesione z jeziora Dauphin na brzeg. Pchane przez silny wiatr, zmiażdżyły kilkanaście stojących nad wodą domów. Mieszkańcy musieli ratować się ucieczką. To druga taka sytuacja w Ameryce w ostatnim czasie.

Silny wiatr sprawił, że wiosenna odwilż przybrała bardzo niebezpieczną formę. Ten lód potrafi chodzić., zresztą zjawisko określa się właśnie mianem  “kroczącego lodu”. Lód po prostu zmiażdżył 12 domów, a wiele innych uszkodził. Niektóre budynki zostały pozbawione dachów.

Mieszkańcy mówili, że dźwięk, jaki wydawały kroczące lodowe masy, przypominał zbliżające się tornado. – To był wielki huk i widać było, jak nadchodzi. Myślałeś, że nie dojdzie już dalej, że się zatrzyma, ale to po prostu ciągle szło – opowiadał jeden z mieszkańców Myles Haverluck.

Nowe zniszczenia to cios dla tych osób, którym dopiero co udało się skończyć kosztowne naprawy i remonty budynków po zniszczeniach z 2011 r., kiedy to jezioro wylało.

Zjawisko kroczącego lodu, powstające, gdy odwilży towarzyszy silny wiatr, zaobserwowano też nad jeziorem Mille Lacs w amerykańskim stanie Minnesota. Tam jednak nieznacznie uszkodzony został tylko jeden dom.