Ofiara ujawnia gwałt aby przestrzec innych

Kanada Series maj 13, 2013 at 12:03 pm

23-letnia Sarelle Sheldon opowiada o  najgorszej nocy w jej całym życiu.

- To było surrealistyczne. Wokół mnie policjanci, którzy chcieli zrobić jakieś testy, byłam odizolowana od rodziny, zdezorientowana, przerażona… – opowiada dziewczyna w wideo, które zostało opublikowane w sieci internetowej.

Studentka Uniwersytetu McGill wspomina w nim noc sprzed dwóch lat, kiedy została zgwałcona. Wybrała się wówczas do Montrealu, gdzie w jednym z barów ktoś dosypał jej coś do drinka. Reszta jest mglistym koszmarem…

- Pierwszą rzeczą jaką zaczęłam kojarzyć to fakt, że znajduję się na jakiejś tylnej uliczce oparta o ścianę i ktoś mnie przytrzymuje. Chciałam krzyczeć, ale nie mogłam wydobyć z siebie głosu. Udało mi się tylko go zadrapać. Następna rzecz jaką pamiętam to szpital…

Sarelle odnaleziono leżącą na tylnej uliczce. Na sobie miała wyłącznie stanik.

Nie mogła uwierzyć w to co jej się przytrafiło.

- Wiem, że takie przypadki zdarzają się często, więc należy o tym głośno mówić i przestrzegać innych – twierdzi dziewczyna, którą zmobilizowały do otwartych zwierzeń inne przypadki przemocy pod wpływem pigułek gwałtu.

Między innymi sprawa dwóch studentów, którzy zgwałcili dziewczynę w Steubenville w Ohio. I przypadek zgwałconej Amandy Todd z B.C., która odebrała sobie życie po tym, jak rówieśnicy dokuczali jej w internecie. Czy wreszcie samobójstwo Rehtaeh Parsons, którą również prześladowano w sieci po tym jak oskarżyła o gwałt czterech rówieśników z Nowej Szkocji.

- Musiałam zareagować, musiałam przemówić w imieniu tych dziewcząt, w obronie ich honoru. Aby ich głos i mój głos był słyszalny – że gwałt nie jest OK – mówi Sheldon w swoim filmiku (TUTAJ).

Przypadki takich napaści seksualnych, jaki jej się przydarzył rzadko zgłaszane są na policję. Według Statistics Canada przyznaje się do nich tylko jedna na dziesięć ofiar. Według ekspertów dzieje się tak z powodu obaw przed ostracyzmem opinii publicznej, choć przecież powinno być inaczej.

- Najczęściej reakcja jest taka: “Czy aby jesteś pewna? Nie zmyśliłaś sobie? Nie prosiłaś się o to? – mówi Anne Rochon Ford z Canadian Women’s Health Network. – Jeśli ktoś ma złe doświadczenie z brakiem zaufania ze strony otoczenia, nie ma co liczyć na to, że się kiedykolwiek ujawni ze swoim problemem.