Duffy spłaca dług i odchodzi, wątpliwości pozostają

Kanada Series maj 16, 2013 at 11:15 pm

Senator Mike Duffy w atmosferze zażartych kontrowersji wokół swojej osoby zrezygnował z członkostwa w Klubie Konserwatystów i od tej pory zasiadać będzie w Senacie jako niezależny.
Tydzień temu rząd, z polecenia którego Duffy zasiada w Senacie kategorycznie zażądał od Duffy’ego spłacenia 90 tysięcy dolarów, jakie senator pobrał na pokrycie kosztów wynajęcia  służbowego domu w Ottawie, w którym to domu senator mieszkał od 10 lat nim jeszcze został senatorem. Oficjalnie podawał, że jego “primery residence” jest dom w PEI, gdzie od lat go nikt nie widział. Pieniądze przeznaczone na służbowe mieszkanie schował do kieszeni. Krótko mówiąc powstało podejrzenie, że Duffy wynajmował służbowy dom od samego siebie.
Duffy zwrócił niesłusznie pobrane z kasy Senatu pieniądze na mieszkanie, ale przy okazji wyszło na jaw, że najwyższy rangą doradca Stephena Harpera, Nigel Wright wypisał czek dla senatora Duffy’ego dokładnie w wysokości kwestionowanej przez audytora sumy 90 tysięcy dolarów.  Wright tłumaczył się, że był to gest pomocy dla przyjaciela, ale płatność ta wywołała szereg pytani dotyczących etyki i czy taka suma pieniędzy nie miała powstrzymać senatora od niepotrzebnych wyznań podczas prowadzonego audytu. Duffy bowiem natychmiast gdy spłacił dług wykluczył swój udział w przeprowadzanym audycie.
Rząd nagabywany przez dziennikarzy o szczegóły “sprawy Duffy’ego” uznał, że sprawa senatora została definitywnie zamknięta i odmówił wszelkich komentarzy na ten temat.