Urodziła w łazience Walmartu, porzuciła dziecko, jest uniewinniona

Kanada Series maj 17, 2013 at 1:04 pm

April Halkett

Sąd Najwyższy Kanady podtrzymał swym orzeczeniem wcześniejszą decyzję Sądu Apelacyjnego o uniewinnieniu kobiety, która pozostawiła nowonarodzone dziecko w łazience Walmartu.

Stosunkiem głosów 5:2 sędziowie orzekli na korzyść April Halkett z Saskatchewan, która porzuciła noworodka w Prince Albert. Postanowiono dać wiarę jej zeznaniom, kiedy mówiła, że nie wiedziała, że jest w ciąży a ze sklepu uciekła, ponieważ myślała, że noworodek przyszedł na świat martwy.

April Hackett zeznawała, że nie spodziewała się dziecka, ponieważ trzy kolejne testy ciążowe były negatywne i nie przestawała miesiączkować. Dziecko porzuciła, ponieważ było sine i nie poruszało się, więc uważała, że nie żyje i wpadła w panikę.

Oskarżyciele z Saskatchewan argumentowali, że matka ma obowiązek podjąć racjonalne kroki dla ratowania dziecka. Sąd Najwyższy stanął jednak po stronie kobiety uznając, że popełniła błąd, ale jej tłumaczenie był wiarygodne a postępowanie nie nosiło znamion złej woli.

Hackett zeznała, że doznała szoku, kiedy w toalecie krew zaczęła spływać jej po nogach, a do muszli klozetowej wypadł noworodek. Probowała posprzątać wycierając wszystko papierem toaletowym. Następnie w pośpiechu uciekła ze sklepu nie rozmawiając z nikim.

Kobieta w kabinie obok słysząc jęki i widząc strużkę krwi zapytała, czy może pomóc, jednak April powiedziała, że jest OK. Kiedy wyszła, dwie inne kobiety zbadały jej kabinę i wówczas wśród pokrwawionych zwałów papieru w sedesie zauważyły drobniutką, wystającą rączkę. Menadżer sklepowy wydobył dziecko z muszli, a wezwani ratownicy przywrócili mu oddech.

Kiedy policja upubliczniła zdjęcia April z kamer sklepowych, kobieta zgłosiła się na policję, przedstawiając swoją wersję wydarzeń.

Jej dziecko trafiło do rodziny zastępczej.