Ważne zmiany w otoczeniu Stevena Harpera

Kanada Series maj 19, 2013 at 11:52 pm

 

Nigel Wright

W otoczeniu premiera Stevena Harpera spore zmiany. Pod wpływem krytyki ustąpił ze swej funkcji Nigel Wright. Zajmował on ważne w kanadyjskiej polityce, choć będące nieco w cieniu stanowisko szefa zespołu pracowników Urzędu Premiera (odpowiednik polskiego szefa Urzędu Rady Ministrów).

Ujawniono, ze Wright wypisał czek senatorowi Mike’owi Duffy’emu na 90 tysięcy dolarów – dokładnie tyle, ile Duffy musiał oddać administracji kanadyjskiego senatu za bezzasadne pobranie zasiłku na służbowe mieszkanie w Ottawie, przysługującego senatorom, których domy znajdują się w dużej odległości od stolicy Kanady.
Wright, choć nie naruszył prawa, wypłacone senatorowi pieniadze pochodziły z jego prywatnego konta i były prywatną przysługą, to spotkał się z falą krytyki ze strony części mediów i senatorów, że naruszył niepisane normy etyczne, jakie obowiązują w takich przypadkach urzędników państwowych.
W oświadczeniu, jakie wydał były już szef kanadyjskiego Urzędu Premiera  w niedzielę rano Wright zaznacza, że z czekiem wypisanym senatorowi Duffy’emu nie miał nic współnego Steven Harper i nic nie wiedział o tym, że Wright chce ten czek senatorowi wręczyć.
W związku z podnoszącą się falą krytyki Wright zdecydował po rozmowie z premierem podać się do dymisji, a premier dymisję przyjął “z żalem” – jak napisał Harper w specjalnym oświadczeniu.

Ray Novak

Nowym szefem biura premiera będzie 35-letni Ray Novak, który współpracował ze Stevenem Harperem od kilkunastu lat w prawym skrzydle National Citizens Coalition. Jako student University of Western Ontario pracował w biurze byłęgo przywódcy Partii Reform Prestona Manninga, a później jako asystent posła z ramienia tej partii Roba Andersa. Novak był również finalistą konkursu rozpisanego przez firmę Magna na esej pod hasłem “Gdybym był premierem”. Od 2008 roku Novak był osobistym sekretarzem Stevena Harpera.
Skończył z wyróżnieniem wydział nauk politycznych na University of Western Ontario, magisterium osiągnął na University of Calgary. Prywatnie przyznaje, że jest z przekonań zagorzałym monarchistą.