Muszki meszki (Black Flies) rozpoczęły atak

Kanada Series maj 23, 2013 at 1:33 pm

zz meszka3Rozpoczął się doroczny sezon masowego wylęgu muszek meszek, zwanych tu black flies. Są one najbardziej zajadłymi i krwiożerczymi owadami. Kłują niemiłosiernie, rżną do krwi, po ich ukąszeniach rosną bąble swędzące jak piekło. Insekty gorsze niż najbardziej zajadłe komary. Największą aktywność osiągają w południowej Kanadzie. Na terenach zalesionych potrafią atakować bez wytchnienia całymi stadami przez całą dobę.

Wszystko dlatego, że samice za pomocą swoich ostrych jak brzytwy szczęk rozcinają skórę. Czekają aż napłynie krew, którą się żywią, by następnie złożyć jaja i z nich zrodzić kolejne pokolenia krwiopijców. Maleńką rankę na ciele człowieka zabezpieczają wypuszczając ślinę hamującą krzepnięcie krwi.

Black fly (meszka) pod mikroskopem

Black fly (meszka) pod mikroskopem

A my się drapiemy i drapiemy. Bo rana swędzi, a często staje się otwarta dla mikrobów, które powodują niewielkie stany zapalne – stąd powiększające się do monstrualnych czasem rozmiarów bąble na kostkach, pod kolanami, łydkach… Brrr!

Ostatnie badania wykazały, że najwięcej krwiożerczych insektów, meszek i komarów,  zwabia kobieta w trakcie menstruacji, poruszająca się szybko… Dlaczego?

Dlatego, że jest… gorętsza. Owady przywabia bowiem podwyższona temperatura ciała, a u kobiet w trakcie menstruacji jest lekko podwyższona..

zz meszka2Co jeszcze wabi pijące krew insekty? Ciemne kolory, hormony i ruch. Dlatego komary chętnie atakują też właśnie ludzi ubranych na czarno, nastolatków czy tych, którzy zamiast siedzieć, maszerują. I to właśnie w nich wbijają swe ostre kłujki.

Meszki “działają” nieco inaczej. One skórę rozszarpują, a w ranę wpuszczają swoją ślinę, dlatego po ich ataku skóra tak długo się goi.

 

Sposób idealny na meszki?

Idealnie skutecznych praktycznie nie ma.

zz meszka4Niektórzy polecają smarowanie ciała olejkami eterycznymi – np. waniliowym. Pachniemy jak ciasto, ale krwiożerczy owad tego podobno nie znosi. Problem w tym, jakie dobrać proporcje olejku do wody. No i pamiętajmy, że kąpiel czy mycie usuwają tę ochronę.

Inni polecają jedzenie latem dużych ilości witaminy B. Bo ona rzekomo wydziela przez skórę substancję, której meszki nie znoszą. Problem tylko jak dobrać ilość witaminy B do masy ciała?

Jeszcze inni polecają tylko gotowe repelenty kupowane w aptekach lub sklepach dla turystów. Ale jedne gatunki mogą mniej się bać tych środków niż inne.

A wy, jaki macie sprawdzony i swój własny sposób na meszki? Podzielcie się tą wiedzą z nami – piszcie w komentarzach na dole i lub na naszym profilu na Facebooku!