Niebezpieczne kuleczki

Kanada Series maj 23, 2013 at 1:28 am

buckyballs3Ministerstwo Zdrowia Kanady (Health Canada) nakazało natychmiastowe wycofanie ze sprzedaży małych namagnesowanych kuleczek Buckyballs, będących częścią gadżetów sprzedawanych jako zabawki dla dorosłych. Kolorowe piłeczki zawierają małe, ale za to bardzo silne magnesy, które mogą być połknięte przez dzieci.
Buckyballs zawierają szereg rzadkich magnesów wiele razy silniejszych niż tradycyjne magnesy. Niektóre dzieci, które zaczęły się bawić piłeczkami i połknęły je potrzebowały natychmiastowej operacji w celu ich usunięcia. Na dodatek kulki są tak małe, że zdarzały się przypadki, że dzieci połykały ich kilka. Kulki bardzo silnie się przyciągały powodując zatory w jelitach, a nawet ich rozerwanie.
buckyballs2Dystrybutorzy zestawów Buckyballs dobrowolnie wycofują je z półek sklepowych, gdyż ryzyko, że znajdą się w rekach małych dzieci jest zbyt duże. Ministerstwo Zdrowia oceniło, że stanowią one zagrożenie dla zdrowia a nawet życia.
Ministerstwo jednocześnie apeluje, by osoby będące w posiadaniu Buckyballs zaprzestały używania tych gadżetów i skontaktowały się z miejscowymi władzami by dowiedzieć się gdzie można je oddać do bezpiecznej utylizacji lub recyklingu.
“Kanadyjczycy muszą mieć pewność, żę produkty, które znajdują się na sklepowych półkach są bezpieczne” – napisała w oświadczeniu minister zdrowia Leona Aglukkaq – “Ponieważ produkty, które zawierają małe, ale potężne magnesy stwarzają zagrożenie dla dzieci, podejmujemy działania aby wycofać je z rynku.”
Buckyballs zdobyły sobie pewną popularność jako zabawki z których można było układać puzzle, budować rzeźby, dla niektórych stanowiły gadżet dający pobudzenie psychiczne lub ukojenie.
By dowiedzieć się więcej na temat niebezpiecznych kulek kliknij tutaj.