Zaostrzone przepisy ruchu drogowego

Lokalnie Series maj 26, 2013 at 12:41 pm

W ciągu ostatnich paru lat wprowadzono kilka istotnych zmian w przepisach drogowych oraz dotyczących prawa jazdy. ServiceOntario zwykle informuje o zaostrzeniu przepisów przy okazji przesyłanych zawiadomień o potrzebie zapłacenia dorocznego podatku drogowego czyli odnowienia opłaty za nalepkę na tablicy rejestracyjnej.

Oto najważniejsze zmiany, już nas obowiązujące:

zz bac1. Każdy kierowca w wieku do 21 lat bez względu na rodzaj posiadanego prawa jazdy nie może mieć w swojej krwi ani kropli alkoholu podczas jazdy. Jeśli zostanie zatrzymany i alkomierz wykaże, że spożywał alkohol, jego prawo jazdy zostaje natychmiast zawieszone na 24 godziny (jest to tzw. Roadside Suspension). Następnie grozi mu grzywna w wysokości $500 oraz co najmniej 30-dniowe zawieszenie prawa jazdy w przypadku skazania.

Roadside Suspension jest karą administracyjną, bez orzeczania o winie w sądzie. Jako że prowincje nie mogą  samodzielnie zmieniać Kodeksu Karnego, wprowadzają własne kary administracyjne. Z tego powodu firmy ubezpieczenowe nie powinny o nich wiedzieć i nie powinno to wpływać na koszt ubezpieczenia samochodowego.

zz keys2. Każdego kierowcę, bez względu na wiek, w którego krwi alkomierz wykaże stężenie alkoholu (BAC) od 0.05 do 0.08 (tzw. “warn range”), czeka natychmiastowe zawieszenie prawa jazdy na okres od 3 do 30 dni.

Jeśli zostanie w przyszłości ponownie zatrzymany – dodatkowo czeka go obowiązkowy kurs edukacyjny oraz założenie blokady zapłonu.

Uwaga: BAC 0.05 oznacza 50 milligramów alkoholu w każdych 100 mililitrach krwi. 

zz message3. Kierowcy złapani na korzystaniu podczas jazdy z telefonu komórkowego mogą już zostać ukarani mandatem do wysokości $500. Nowe przepisy zabraniają tekstowania, e-mailowania i generalnie rzecz ujmując – używania jakichkolwiek klawiszy i przycisków na urządzeniach typu smartfon, tablet, laptop, a nawet wskazującego nam drogę GPS-u. Jedynym dozwolonym wyjątkiem jest telefonowanie na 9-1-1.W świetle nowych przepisów, praktycznie zabronione jest też naciskanie przycisków zmieniających stacje radiowe lub klimatyzatora, aczkolwiek policja jeszcze wciąż patrzy na to pobłażliwie.

Dozwolone jest używanie urządzeń nie wymagających udziału rąk (hands-free devices).

4. W samochodzie, w którym przebywa osoba w wieku do 16 lat, zabronione jest palenie tytoniu. Mandat może sięgać $250.

zz opp5. Ontaryjski Kodeks Drogowy wymaga od kierowców, aby w przypadku mijania stojącego na poboczu pojazdu uprzywilejowanego z włączonymi światłami, zmieniali pasmo ruchu na dalsze, o ile droga ma je co najmniej dwa, a manewr jest bezpieczny. Nie jest to przepis powszechnie znany, co dało niedawno policji okazję do zaaranżowania takiej sytuacji (czytaj TUTAJ), wywołując sporą falę krytyki.

Ale przepis jest przepisem i grozi karą od $400 do $2000 oraz utratą 3 punktów. Jeśli w ciągu kolejnych 5 lat kierowca popełni to samo wykroczenie, dostanie mandat w wysokości od $1000 do $4000 z możliwością aresztu do pół roku (!) i możliwością zawieszenia prawa jazdy do 2 lat.

zz romb6. Na autostradach 403, 404 oraz QEW, znajdują się już wydzielone pasy ruchu oznakowane rombem i nazwane HOV (High Occupancy Vehicle). Przeznaczone są wyłącznie dla pojazdów z co najmniej dwoma osobami w środku (czyli np. kierowca + pasażer). Policja ma prawo karać za niedozwolone użycie pasm HOV mandatem w wysokości $110 oraz utratą trzech punktów. To samo dotyczy niektórych pasm na miejskich ulicach w Mississaudze i Toronto, np. Dundas St. East na odcinku od Dixie do Kipling.

7. ServiceOntario przypomina przy okazji, że Kanadyjczycy podróżujący do Stanów Zjednoczonych drogą lądową lub wodną, muszą posiadać paszport lub alternatywny zz enhanceddokument podróży, jak np “uzdatnione prawo jazdy: Enhanced Driver’s Licence, które jest magazynem podstawowych danych biometrycznych. Nie zastępuje ono jednak paszportu w przypadku podróży samolotem.