Śmierć wielorybów w Marineland

Kanada Series czer 2, 2013 at 3:02 am

marineland2Obrońcy praw zwierząt uzyskali potwierdzenie smutnej informacji, że w parku rozrywki Marineland w Niagara Falls zmarły dwa młode wieloryby beluga w ciągu ostatnich kilku miesięcy.
- Młode zwierzęta czasem umierają w akwariach i zawsze to jest bardzo smutne – stwierdził rzecznik parku John Beattie. Poinformował on, że wieloryb beluga Charlotte zmarła w 2012 roku, a Luna już w 2013. Była to e-mailowa odpowiedź na pytania aktywistów, którzy zajmują się warunkami, w jakich żyją zwierzęta w ogrodach zoologicznych i w parkach rozrywki. Wielu z nich śledzi losy zwierząt żyjących w nienaturalnych dla siebie warunkach, uważnie też monitorują liczbę wielorybów beluga przebywajacych w akwariach.
Z danych wynika, że Luna urodził sie 17 czerwca 2012 roku, a Charlotte 9 lipca 2012. Oznacza to, że oba wieloryby przeżyły zaledwie kilka miesięcy.

W drodze do Marineland częstso ustawiaja się protestujący przeciwko przetrzymywaniu wielorybów w basenach

W drodze do Marineland ustawiaja się protestujący przeciwko przetrzymywaniu wielorybów w basenach

Jedna z aktywistek Catharine Ens jest załamana informacją o zgonach wielorybów, choć nie jest zaskoczona.
- To potwierdza słuszność naszych protestów – powiedziała.- To nie jest normalne, że wieloryby umierają tak młodo. Myślę, że stres który przeżywają te zwierzęta, żyjące w nienaturalnym dla nich środowisku ma decydujące znaczenie.
Beluga osiągają rozmiary od 13 do 20 stóp, na wolności żyją przecietnie od 50 do 60 lat. W niewoli rzadko dłużej niż 25 lat.
Rzecznik Marineland twierdzi jednak, że los wielorybów w akwariach nie jest tak zły, gdy weźmie się pod uwagę, że dwie trzecie urodzonych na wolności wielorybów nie żyje po urodzeniu dłużej niż kilka dni. Natomiast przeżywalność wielorybich noworodków w Marineland znacznie przewyższa ilość urodzonych na wolności. John Beattie dodał, że Charlotte cierpiał na rzadką chorobę metaboliczną, a Luna zmarła sześć miesięcy po urodzeniu.
Nasi lekarze weterynarii, najlepsi specjaliści od morskich ssaków pracowali bez wytchnienia, by zapewnić, by nasza Charlotte mogła żyć. Rzecznik dodaje, że obecnie w Marineland żyje 39 wielorybów, które są w bardzo dobrej kondycji.
Z kolei działacz, Alex Dorer zastanawia się, czy przyczyną śmierci wielorybów nie jest zbyt wielka liczba beluga przetrzymywanych w jednym miejscu.
Ma nadzieję, że śmierć Charlotty i Luny wpłynie na społeczeństwo, które przyjrzy się uważniej w jakich warunkach żyją wieloryby w Marineland.