Nowy szef Bank of Canada

Kanada Series czer 4, 2013 at 4:34 am
Nowy szef Bank of Canada Stephen Poloz

Nowy szef Bank of Canada Stephen Poloz

Po objęciu przez byłego szefa Banku Centralnego Kanady, Marka Carney’a stanowiska szefa Bank of England na nowego szefa Bank of Canada mianowany został 57-letni Stephen Poloz. W nowym miejscu pracy, w biurowcu Langevin, powitał go sam Stephen Harper, który dokonał jego nominacji.
Premier przy okazji wygłosił kilka zgrabnych zdań, że nie udziela nowemu szefowi Banku Narodowego Kanady żadnych sugestii czy wskazówek, ale życzy mu by jego praca przyczyniła się do “rozwoju i dobrobytu Kanadyjczyków na długie lata.”
Poloz odpowiedział w podobny, niewyszukany sposób, że objęcie tak ważnego stanowiska jest “prawdziwym zaszczytem i przywilejem.”

Były szef kanadyjskiego Banku Centralnego Mike Carney pełni teraz funkcję szefa Narodowego Banku Wielkiej Brytanii.

Były szef kanadyjskiego Banku Centralnego Mark Carney pełni teraz funkcję szefa Narodowego Banku Wielkiej Brytanii.

W ceremonii nominacji uczestniczył też federalny minister finansów Jim Flaherty.
Poloz nie ma łatwego zadania. Obejmuje Bank of Canada w czasie kryzysu, na dodatek będzie pełnił swoją misję w cieniu swojego charyzmatycznego poprzednika, który wsławił się wprowadzeniem dużych zmian w funkcjonowaniu Banku Centralnego, w sposobie prowadzenia przez niego polityki i szybkiej komunikacji. To właśnie te sukcesy Carney’a skłoniły Królową Elżbietę II i angielski rząd i parlament do zaproponowania mu tak ważnego stanowiska w Wielkiej Brytanii. Jest on bodajże pierwszym obcokrajowcem, który będzie pełnił tę funkcję w Londynie.
Przed Stephenem Polozem stoją ważne decyzje finansowe, które będą miały poważny wpływ na funkcjonowanie kanadyjskiej gospodarki.
Pomimo stosunkowo dobrego początku roku, perspektywy ekonomiczne wskazują, że wzrost będzie słaby, znacznie poniżej potencjału kanadyjskiej gospodarki.
- Mamy kruche globalne tło, mamy wahania cen energii, mamy znacznie zaniżone zaufanie do biznesu, mamy poważne cięcia w sektorze publicznym, a także mamy mimo wszystko dość chwiejny rynek handlu nieruchomościami, zwłaszcza po niedawnej korekcie. I tak na dobrą sprawę nie wiadomo jak w tych warunkach przez kolejne 12 miesięcy nasza gospodarka będzie funkcjonować -  mówi David Madani z Capital Economics.
Madani uważa, że Bank Centralny ma możliwości i siłę, by wesprzeć gospodarkę, ale musi to potraktować poważnie. Przewiduje, że najlepszym rozwiązaniem byłaby lekka obniżka stóp procentowych Takie posunięcie może osłabić dolara kanadyjskiego, co z kolei pobudzi rozwój eksportu. Wadą jest to – uważa specjalista z Capital Economics, że może to spowodować większe zadłużenie Kanadyjczyków podczas gdy zadłużenie gospodarstw domowych w Kanadzie jest i tak już niezwykle wysokie. Mimo to Madani wierzy, że  konsumenci będą w stanie powoli spłacać swoje długi.
W czwartek Poloz będzie odpowiadał na pytania parlamentarnej komisji do spraw finansów. Przedstawi swój plan w odpowiedzi na pytania, jakie zadadzą mu parlamentarzyści. On sam twierdzi, że w sprawie zmiany stóp kredytowych (tzw prime rate) przez  Bank of Canada podejmie w ciągu najbliższych sześciu tygodni.