Oddaj pistolet, dostaniesz aparat

Kanada Series czer 5, 2013 at 12:39 pm

zz oddajPolicja uruchomiła nowy amnestyjny program dla posiadaczy nielegalnej broni palnej. Jeśli ktoś taką posiada, może jej się bezkarnie pozbyć, otrzymując w zamian cyfrowy aparat fotograficzny. Trwająca 2 tygodnie akcja, ogłoszona już po raz piąty pod hasłem Pixels for Pistols” ma przyczynić się do redukcji broni palnej na ulicach Toronto I innych miast Kanady.

Wcześniej podobne akcje organizowano m.in. w Nowym Jorku, gdzie młodzież zdająca broń otrzymywała za to atrakcyjne obuwie sportowe. Tak chętnych było sporo – setki jeśłi nie tysiące.

Broń i amunicję można oddaać na posterunki policji lub do sklepów fotograficznych Henry’s. Oddać ją każdy, bez względu na to czy posiada ją legalnie czy nielegalnie. W nagrodę czekają aparaty fotograficzne marki Olympus w sklepach sieci Henry’s.

- Nie mamy wątpliwości, że kryminaliści nie zdadzą broni – powiedział szef policji w Toronto, Bill Blair. – Wiemy jednak, że w wielu domach znajduje się niechciana lub nie licencjonowana broń. To jest praktyczny i bezpieczny sposób pozbycia się jej.

W wyniku pierwszej takiej amnestii przed 5 laty, zebrano w ten sposób 1,897 sztuk broni palnej, 304 wiatrówki i repliki, oraz 58,217 sztuk amunicji. Przed komisyjnym zniszczeniem, pozyskana broń zostanie poddana analizie laboratoryjnej czy czasem nie służyła wcześniej do celów kryminalnych.

Jak każda kontrowersyjna akcja propagandowa, również Pixels for Pistols spotkała się z zarzutami.

- Czyżbyśmy nagradzali przesztępców? – pytają mieszkańcy w komentarzach na forach internetowych. – A co dostanie od policji porządny, szanujący prawo obywatel? Czy otrzyma mniejszą szansę trafienia zabłąkanym pociskiem podczas wojen gangów?

Wiecej informacji: TUTAJ