Czerwona Planeta na północy Kanady

Kanada Series czer 6, 2013 at 4:57 am
Symulator stacji stanął na wyspie Devon

Symulator stacji stanął na wyspie Devon

W Arktyce ruszy symulacja lotu na Marsa. Przez rok sześciu ludzi będzie zamkniętych w niewielkim cylindrze.

Eksperyment ma ujawnić słabe punkty załogi, które mogą utrudnić współpracę podczas wielomiesięcznej podróży.

Mars Society, organizacja wspierająca załogową eksplorację Czerwonej Planety, chce,  aby wśród członków załogi było co najmniej dwóch z wykształceniem geologa i mikrobiologa oraz dwóch z talentem „złotej rączki” biegłych w naprawach mechanicznych i elektrycznych. Co najmniej jeden członek załogi musi posiadać wykształcenie medyczne. Jeden ma być „dziennikarzem” i prowadzić dziennik wyprawy.

Rozpoczęcie eksperymentu planowane jest na lipiec 2014 roku. Załoga spędzi 12 miesięcy wewnątrz Flashline Mars Arctic Research Station (FMARS), cylindrze wysokości 7,6 metra i szerokości 8,3 metra, zbudowanym w 2000 r. na wyspie Devon. Znajduje się ona 1600 km od geograficznego bieguna Ziemi.

Podczas symulacji załoga będzie prowadzić badania geologiczne i inne oraz wykonywać konserwację urządzeń i samej stacji – oczywiście w skafandrach kosmicznych. Eksperyment ma przypominać prawdziwe wyprawy na Marsa w większym stopniu niż poprzednie symulacje.

– Czas, nieprzyjazne środowisko, wykonywanie takich samych czynności jak załogi na Marsie – takiego połączenia wcześniej nie było – uważa Joe Palaia, dyrektor FMARS i dowódca załogi eksperymentalnej „misji”.

Eksperyment ma kosztować milion dolarów. Inicjatorzy z Mars Society liczą na pieniądze zebrane od ofiarodawców za pośrednictwem portalu Crowdtilt. Organizatorzy eksperymentu mają nadzieję zdobyć doświadczenie, które pomoże wybrać dowódców i załogi do pierwszej prawdziwej podróży na Marsa. Plany NASA zakładają wysłanie ludzi w okolice Czerwonej Planety w latach 30. XXI wieku.